Partnerzy portalu

Lubelskie: W siedmiu szpitalach regionu zajęte są wszystkie łóżka dla zakażonych

  • PAP
  • 15 października 2021 - 16:38
W siedmiu szpitalach Lubelszczyzny zajęte były w piątek wszystkie łóżka dla chorych na COVID-19. W regionie potwierdzono 608 nowych zakażeń koronawirusem. Rok temu było ich 315, czyli dwa razy mniej.

Z danych publikowanych na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w piątek zajętych było w regionie 556 z 856 łóżek dla pacjentów z COVID-19. 30 osób wymagało respiratoterapii. Rok temu na Lubelszczyźnie sytuacja była podobna: hospitalizowanych było 493 osób, w tym 21 na oddziałach intensywnej terapii.

W piątek popołudniu w siedmiu szpitalach - z 17 placówek z łóżkami zakaźnymi na Lubelszczyźnie - zajęte były wszystkie miejsca dla chorych na COVID-19. Dotyczyło to szpitali w Krasnymstawie, Lubartowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Rykach i SPSK1 w Lublinie.

W rozmowie z PAP wojewoda lubelski Lech Sprawka zaznaczył, że w ciągu doby o 40 pacjentów z COVID-19 wzrosła liczba hospitalizowanych w regionie. "W ślad za tym zwiększamy dodatkowo liczbę łóżek, np. w sobotę w Białej Podlaskiej. W poniedziałek-wtorek rozwijamy kolejne łóżka, m.in. włączamy do systemu covidowego szpital w Łęcznej. Zwiększamy też liczbę łóżek respiratorowych. Staramy się cały czas zachowywać bezpieczny bufor dla kolejnych pacjentów" - powiedział Sprawka.

Odniósł się również do piątkowej odprawy wszystkich wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreślił, że narada "związana była z intensyfikacją pewnych działań, szczególnie, jeśli chodzi o województwa, w których dynamika zakażeń jest większa". "Przedstawiłem sytuację w woj. lubelskim" - powiedział. I dodał, że przygotowywane jest "specjalne wydanie gazety zachęcającej do szczepień, która trafi do każdego domu w woj. lubelskim".

"Niski poziom zaszczepienia i mniejsza dyscyplina w zakresie przestrzegania zasady DDM - czyli dystans, dezynfekcja, maseczka - są jednymi z głównych przyczyn tego, że dynamika zakażeń jest u nas duża" - stwierdził wojewoda lubelski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 608 nowych zakażeniach koronawirusem w woj. lubelskim oraz o 11 zgonach. Rok temu zachorowań było dwa razy mniej - 315, a zmarło siedmiu zakażonych.

Województwo lubelskie miało w piątek najwyższy wskaźnik zakażeń w Polsce, który wynosił 28,8 na 100 tys. mieszkańców. Najgorzej w regionie pod tym względem wypadł powiat lubartowski ze wskaźnikiem 51 zakażeń na 100 tys. osób.

W województwie lubelskim najwięcej zaszczepionych mieszka w Stoczku Łukowskim (55 proc.), Puławach (54,2 proc.), Lublinie (53,9 proc.), a najmniej w Sernikach (27 proc.), Łukowie (28,3 proc.) i Tereszpolu (28,6 proc.).

Od początku pandemii w Polsce 2,9 mln osób zachorowało na COVID-19, a ponad 76 tys. zmarło.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!