Partnerzy portalu

Lubelskie z dobowym rekordem zakażeń od początku pandemii

  • PAP
  • 27 października 2021 - 17:19
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 1632 nowych zakażeniach SARS-CoV-2 w woj. lubelskim, co jest dobowym rekordem zakażeń w tym regionie od początku pandemii. Wojewoda zapowiedział kolejne zwiększenie bazy łóżek dla zakażonych. Obecnie zajętych jest 77 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 1632 nowych zakażeniach SARS-CoV-2 w woj. lubelskim. "To ponad 300 więcej przypadków, niż podczas trzeciej fali epidemii, kiedy 1 kwietnia br. mieliśmy 1314 nowych zachorowań. Jestem przekonany, że niestety przekroczymy również szczyt hospitalizacji z trzeciej fali, czyli 1643 zajęte łóżka. Do rekordu brakuje nam obecnie już tylko 500 zajętych łóżek" - zwrócił uwagę w środę, podczas konferencji prasowej, wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dodał, że Lubelszczyzna ma nadal najwyższy wskaźnik zakażeń w kraju. W środę wyniósł on 77,6 na 100 tys. mieszkańców. Na drugim miejscu było pod tym względem Podlasie (68,3), a na trzecim - województwo mazowieckie (31,1). "W układzie powiatowym na Lubelszczyźnie najwięcej zakażeń było w Lublinie (129,2 na 100 tys. mieszańców), w powiecie puławskim (126,6) i łęczyńskim (123,6)" - przekazał wojewoda.

W środę w województwie lubelskim zajętych było 77 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19, tj. 1136 na 1464 dostępnych miejsc. Z czego 70 pacjentów przebywało na oddziałach respiratorowych, a 80 osób w szpitalu tymczasowym w Lublinie.

"W tej liczbie jest też 29 dzieci hospitalizowanych w szpitalu im. Jana Bożego w Lublinie oraz w Tomaszowie Lubelskim. To nie są stany ciężkie, o czym najlepiej świadczy fakt, że od początku czwartej fali nie zdarzyło się jeszcze, żeby była wymagana terapia (dzieci - PAP) pod respiratorem" - powiedział Sprawka.

Kolejne łóżka covidowe mają powstać w najbliższych dniach w szpitalu w Puławach, Chełmie, Międzyrzecu Podlaskim, Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Łukowie.

Wojewoda Lech Sprawka podał, że obecny wzrost zakażeń w regionie wynosi 30 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Według niego, jeśli przez najbliższe dni utrzyma się taki poziom, to w okolicach 13 listopada zostanie osiągnięty na Lubelszczyźnie szczyt czwartej fali, który wyniósłby ok. 3,5 tys. nowych zakażeń.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!