Partnerzy portalu

Lublin: Blisko 6 mln zł z funduszy unijnych na kompleksową opiekę domową

  • PAP
  • 3 listopada 2021 - 11:08
Blisko 6 mln zł z funduszy unijnych otrzymała gmina Lublin na realizację programu kompleksowej opieki domowej. Obejmie ona ok. 150 osób, głównie seniorów i niepełnosprawnych. Pieniądze trafią m.in. na opiekę wspierającą czy usługi wytchnieniowe dla opiekunów.

Marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisali w środę umowę na projekt "Kompleksowej opieki domowej". Dofinansowanie z UE wynosi 5,6 mln zł, a wartość projektu - 6,7 mln zł.

Zainteresowanie projektem było bardzo duże. Wpłynęło ponad 140 wniosków na kwotę prawie 300 mln zł.

"Realizujemy tylko jedną trzecią czy jedną czwartą potrzeb, które są w województwie lubelskim" - powiedział Stawiarski. Zaznaczył, że wzrost dostępności usług społecznych i zdrowotnych jest jednym z priorytetów zarządu województwa.

"Na tego typu działania wydaliśmy dotychczas 284 mln zł" - dodał marszałek.

Z programu może skorzystać co najmniej 150 mieszkańców Lublina. Będą to przede wszystkim seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami, które potrzebują wsparcia w formie opieki domowej dziennej i nocnej, stanowiących również wytchnienie dla opiekunów.

Prezydent Lublina podkreślił znacznie tzw. opieki wytchnieniowej skierowanej do opiekunów osób niepełnosprawnych.

"Mamy sporo instytucji wspomagających osoby potrzebujące, ale chcemy, by jak najwięcej tej pomocy trafiło w środowisko domowe. Opiekunowie osób niepełnosprawnych również potrzebują wytchnienia, zwykłych czynności, jak wyjście do fryzjera, do kina, by nabrać sił i dalej opiekować się osobami potrzebującymi. Są to sytuacje niezwykle skomplikowane. Mamy taką rodzinę, której pomagaliśmy, gdzie dwoje dorosłych synów wymaga 24-godzinnej opieki. Stąd takie wsparcie jest świetnie zaadresowane zarówno do potrzebujących, np. niepełnosprawnych synów, jak i do rodziców, którzy potrzebują wytchnienia" - zaznaczył Krzysztof Żuk.

Urząd Miasta w Lublinie przeznacza około 170 mln zł rocznie na działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami takie, jak prowadzenie placówek i ośrodków wsparcia, rozwój systemu usług społecznych czy bezpośrednia indywidualna pomoc finansowa.

Prezydent Żuk dodał, że polityka społeczna Lublina i samorządu województwa jest bardzo wysoko oceniana w Polsce.

"Można powiedzieć, że jesteśmy liderami w tym zakresie" - zwrócił uwagę Żuk.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!