Lublin: Przez trzy dni potrwa kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków
"Kwesta odbędzie się formie tradycyjnej, czyli stacjonarnie, na terenie cmentarza. Zgłosiło się około stu wolontariuszy, którzy będą kwestować przez sobotę, niedzielę i poniedziałek. Pieniądze do puszek będą zbierać też znane osoby z Lublina, wśród nich wokalista Krzysztof Cugowski, pisarz Marcin Wroński, zawodnicy Motoru Lublin, lubelscy żużlowcy, wojewoda Lech Sprawka, zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach" - przekazała w rozmowie z PAP przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska.
Po raz 35. w Lublinie odbędzie się w ten weekend kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej. Wolontariusze będą kwestować na cmentarzu w godz. 8 do 18. Sztab akcji będzie mieścić się w siedzibie Radia Lublin. Całą akcję zaplanowano przy zachowaniu środków ostrożności związanych z COVID-19. "Staramy się, aby wszyscy byli bezpieczni. Każdy wchodzący będzie mieć mierzoną temperaturę. W jednym miejscu osoby będą pobierały w reżimie sanitarnym puszki, w zupełnie innym punkcie będą je oddawać. Oprócz tego dezynfekcja i obowiązek noszenia maski na twarzy" - dodała Goździowska-Łupkowska.
Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.
Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.
Dzięki organizowanej od ponad 30 lat kweście udało się dotychczas odremontować około 300 zabytkowych i najbardziej zniszczonych nagrobków, w większości położonych w części rzymskokatolickiej cmentarza.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.