Partnerzy portalu

Lublin: Przez trzy dni potrwa kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków

  • PAP
  • 29 października 2021 - 16:26
Przez najbliższe trzy dni setka wolontariuszy będzie kwestować na odnowę zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie - jednej z najstarszych nekropolii w Polsce. Przez ponad 30 lat tradycji kwesty udało się odnowić około 300 nagrobków.

"Kwesta odbędzie się formie tradycyjnej, czyli stacjonarnie, na terenie cmentarza. Zgłosiło się około stu wolontariuszy, którzy będą kwestować przez sobotę, niedzielę i poniedziałek. Pieniądze do puszek będą zbierać też znane osoby z Lublina, wśród nich wokalista Krzysztof Cugowski, pisarz Marcin Wroński, zawodnicy Motoru Lublin, lubelscy żużlowcy, wojewoda Lech Sprawka, zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach" - przekazała w rozmowie z PAP przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska.

Po raz 35. w Lublinie odbędzie się w ten weekend kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej. Wolontariusze będą kwestować na cmentarzu w godz. 8 do 18. Sztab akcji będzie mieścić się w siedzibie Radia Lublin. Całą akcję zaplanowano przy zachowaniu środków ostrożności związanych z COVID-19. "Staramy się, aby wszyscy byli bezpieczni. Każdy wchodzący będzie mieć mierzoną temperaturę. W jednym miejscu osoby będą pobierały w reżimie sanitarnym puszki, w zupełnie innym punkcie będą je oddawać. Oprócz tego dezynfekcja i obowiązek noszenia maski na twarzy" - dodała Goździowska-Łupkowska.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Założony został w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami miasta. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum Lublina. Najstarsze nagrobki, członków loży wolnomularskiej, pochodzą z 1811 r.

Na cmentarzu przy ul. Lipowej spoczywają m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński a także kupiec Jan Mincel opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy, rosyjscy. W części katolickiej cmentarza znajduje się mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.

Dzięki organizowanej od ponad 30 lat kweście udało się dotychczas odremontować około 300 zabytkowych i najbardziej zniszczonych nagrobków, w większości położonych w części rzymskokatolickiej cmentarza.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!