Partnerzy portalu

Lublin: Szpital tymczasowy zwiększył liczbę łóżek dla zakażonych SARS-CoV-2

  • PAP
  • Opublikowano: 22 października 2021 - 15:14
Do 112 łóżek zakaźnych wzrosła liczba miejsc dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Kolejne powstaną m.in. w szpitalu MSWiA w Lublinie, Instytucie Medycyny Wsi czy w Tomaszowie Lubelskim. Obecnie zajętych jest 74 proc. dostępnych dla pacjentów z COVID-19.

"W szpitalu tymczasowym przebywa 79 pacjentów. Zgodnie z ostatnią decyzją wojewody lubelskiego po uruchomieniu kolejnego 28-łóżkowego modułu mamy do dyspozycji 112 łóżek na oddziale internistycznym w szpitalu tymczasowym" - powiedziała PAP w piątek rzecznik szpitala Anna Guzowska.

Dodała, że w klinice chorób zakaźnych SPSK1 wszystkie łóżka, czyli 36, są cały czas zajęte. "Gdy jakieś miejsce się zwalnia, jest ono natychmiast zajmowane przez kolejnego pacjenta, który wymaga pilnej pomocy" - zaznaczyła Guzowska.

W szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie przebywa 37 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, a kolejne 53 osób z podejrzeniem zakażenia.

"Mamy zapełniony 15-osobowy obszar izolacyjny, który został utworzony w poniedziałek. Ponadto część osób przebywa w strefie czerwonej SOR-u i na poszczególnych oddziałach, gdzie są odizolowani od innych pacjentów" - powiedziała PAP rzecznik SPSK4 Alina Pospischil.

Na Lubelszczyźnie w piątek było łącznie 1176 łóżek covidowych, w tym 1025 dla osób z potwierdzeniem zakażenia.

"Według stanu z godz. 9.00 w piątek hospitalizowanych było 870 pacjentów na łóżkach covidowych, w tym 54 na łóżkach respiratorowych. Oznacza to wzrost hospitalizacji od wczoraj o 61 pacjentów, w tym o 4 na łóżkach respiratorowych" - zaznaczyła rzecznik wojewody Agnieszka Strzępka.

Rok temu na Lubelszczyźnie sytuacja była podobna, bo w szpitalach leczono 738 zakażonych, w tym 61 na oddziałach intensywnej terapii.

W piątek rano w 13 szpitalach - z 24 placówek z łóżkami zakaźnymi na Lubelszczyźnie - zajęte były wszystkie miejsca dla chorych na COVID-19. Dotyczyło to szpitali w Międzyrzecu Podlaskim, Biłgoraju, Krasnymstawie, Lubartowie, Łęcznej, Parczewie, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Dęblinie i w Lublinie: szpital im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, SPSK1, Instytut Medycyny Wsi i MSWiA.

Jak podkreśliła rzeczniczka wojewody w kolejnych dniach zostaną uruchomione dodatkowe miejsca dla zakażonych. Nowe łóżka zakaźne powstaną w szpitalu MSWiA, Instytucie Medycyny Wsi i w Tomaszowie Lubelskim.

"Przed weekendem zwiększyliśmy liczbę miejsc dla zakażonych o 20 łóżek, z 133 do 153" - powiedziała PAP rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej Magdalena Us.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 1181 nowych zakażeniach koronawirusem w woj. lubelskim i o 11 zgonach. Najwięcej nowych przypadków wykryto w Lublinie (322), powiecie puławskim (110) i w powiecie łęczyńskim (80). Rok temu na Lubelszczyźnie stwierdono 411 nowych zakażeń koronawirusem, czyli prawie trzy razy mniej.

Województwo lubelskie miało w piątek najwyższy wskaźnik zakażeń w Polsce, który wynosił 56,1 na 100 tys. mieszkańców. Najgorzej w regionie pod tym względem wypadł powiat łęczyński ze wskaźnikiem 139 zakażeń na 100 tys. osób.

Na Lubelszczyźnie zaszczepionych w pełni jest 814 tys. osób, co stanowi 38,3 proc. całej populacji regionu. Najwięcej zaszczepionych mieszka w Stoczku Łukowskim (55,8 proc.), Puławach (54,5 proc.) i w Lublinie (54,3 proc.), a najmniej w Sernikach (27,3 proc.), Łukowie (28,8 proc.) i w Tereszpolu (29,1 proc.).

Od początku pandemii w Polsce 2,9 mln osób zachorowało na COVID-19, a ponad 76,3 tys. zmarło.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!