Partnerzy portalu

Lublin: Trwa kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej; w sobotę zebrano ponad 12 tys. zł

  • PAP
  • 31 października 2021 - 14:25
Na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce, cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie, drugi dzień trwa kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. W sobotę kwestujący zebrali ponad 12 tys. zł.

"Z każdą godziną przybywa ludzi odwiedzających groby na cmentarzu. Zaczyna się robić ruch, choć nie są to jeszcze tłumy. Dziś kwestował wiceprezydent Lublina Mariusz Banach, piosenkarz Łukasz Jemioła i szkolna młodzież. Po południu będzie kwestować wokalista Krzysztof Cugowski, zawodnicy Motoru Lublin i nasi żużlowcy" - powiedziała PAP w niedzielę przewodnicząca Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Marta Goździowska-Łupkowska.

W sobotę kwestujący zebrali ponad 12 tys. zł. "Jest to spora kwota, tym bardziej że w sobotę nie było dużo ludzi na cmentarzu" - dodała Goździowska-Łupkowska i zaznaczyła, że pogoda jest idealna na kwestowanie, "jest ciepło, słonecznie, można spacerowym krokiem przejść przez cmentarz, spotkać kwestarza i przekazać mu datek".

Kwesta na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie organizowana jest 35. raz. Dotychczas z zebranych pieniędzy odremontowano około 300 zabytkowych nagrobków.

"Z tegorocznej kwesty chcielibyśmy odnowić nagrobki z XIX w., które zostały uszkodzone w czasie tegorocznej sierpniowej wichury. Pod uwagę bierzemy też te wszystkie nagrobki, o które nikt nie dba, a są to dzieła sztuki" - powiedziała Goździowska-Łupkowska.

Koszt renowacji zabytkowego nagrobka uzależniony jest od nagrobka. Przykładowo odnowienie nagrobka wykonanego z piaskowca z rzeźbami może kosztować do 20 tys. zł.

Kwesta w niedzielę potrwa do godz. 18.00, w poniedziałek od 8.00 do 18.00.

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie powstał pod koniec XVIII w. Ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Spoczywają na nim m.in. poeta Józef Czechowicz, kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, bibliofil Hieronim Łopaciński, a także kupiec Jan Mincel, opisany przez Bolesława Prusa w powieści "Lalka". Pochowani są tu żołnierze polscy, niemieccy, ukraińscy, austriaccy i rosyjscy. W części katolickiej cmentarza jest mogiła powstańców styczniowych, a w części prawosławnej - żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej atamana Semena Petlury, którzy w 1920 r. byli sojusznikami Polski w walkach z bolszewikami.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!