Partnerzy portalu

Lubuskie: Kolejni migranci zatrzymani w rejonie granicy z Niemcami

  • PAP
  • 27 października 2021 - 09:22
Funkcjonariusze SG ze wspólnej polsko-niemieckiej placówki w Świecku (Lubuskie) zatrzymali we wtorek pięciu obywateli Iraku oraz trzech z Syrii, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę. Za pomocnictwo zatrzymano też obywatela Syrii – poinformowała w środę rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.

Do zatrzymania trzech Syryjczyków w wieku 29-40 lat doszło we wtorek na moście granicznym w Słubicach. Migranci pieszo zmierzali do Niemiec. Po kontroli okazało się, że nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce, a granicę chcieli przekroczyć niezgodnie z przepisami.

Do kolejnego z zatrzymań cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce doszło we wtorek, po godzinie 23 na autostradzie A2. Tutaj w aucie zmierzającym w kierunku polsko-niemieckiej granicy jechało pięcioro Irakijczyków i 28-letni Syryjczyk, który był kierowcą.

"W momencie zatrzymania auta pasażer (mężczyzna) siedzący obok kierowcy opuścił pojazd i uciekł w kierunku pobliskiego lasu. Pomimo natychmiast podjętego pościgu nie udało się go zatrzymać" - powiedziała Konieczniak.

Na tylnym siedzeniu auta było pięć osób: 35-letnia kobieta i jej 8-letnia córka oraz 30-latka i dwoje jej dzieci w wieku 8 i 9 lat. Cudzoziemcy zostali przewiezieni do placówki SG w Świecku, gdzie w środę będą prowadzone dalsze czynności z udziałem tłumacza.

Od początku sierpnia br. funkcjonariusze ze Świecka wszczęli 311 postępowań administracyjnych zmierzających do wydania cudzoziemcom decyzji na podstawie, których będą musieli wyjechać z Polski.

"Żaden z zatrzymanych migrantów nie deklarował złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium naszego kraju" - dodała rzeczniczka.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!