Partnerzy portalu

Lubuskie: Ponad 700 interwencji straży pożarnej związanych z silnym wiatrem

  • PAP
  • 21 października 2021 - 16:33
Od rana w woj. lubuskim strażacy przyjęli ponad 700 zgłoszeń dotyczących skutków silnego wiatru. W większości chodzi o powalone drzewa oraz połamane konary i gałęzie. Zostało uszkodzonych kilka samochodów i dachów. Nie ma poważnie rannych – poinformował rzecznik lubuskiej PSP Dariusz Szymura.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka spółki Enea Operator Danuta Tabaka, wg stanu na godz. 14 w woj. lubuskim ok. 90 tys. odbiorców nie miało dostaw prądu z powodu awarii związanych z silnym wiatrem. Dodała, że ekipy energetyczne cały czas pracują usuwając na bieżąca uszkodzenia.

Szymura powiedział PAP, że ze skutkami wichury walczą strażacy z PSP i ochotnicy, a jednostki zostały dodatkowo wzmocnione kadrowo. Jednak zgłoszeń jest tak wiele, że w niektórych przypadkach trzeba zaczekać na przyjazd strażaków.

"Apelujemy, by zachować ostrożność, usunąć z posesji i balkonów przedmioty, które mógłby porwać wiatr. Nie parkujemy samochodów w pobliżu drzew i nie wybierajmy się na spacery do parku czy lasu. Ponadto jadąc samochodem warto ograniczyć prędkość, gdyż silne porywy wiatru mogą utrudniać panowanie nad pojazdem" - powiedział Szymura.

Wichura powoduje, że okresowo występują utrudnienia w ruchu na drogach, gdzie na jezdnie przewracają się drzewa, czy też spadają konary. Ponadto w regionie doszło do uszkodzenia kilku samochodów, było też kilka zgłoszeń o uszkodzonych dachach.

"W Zielonej Górze spadający konar lekko zranił w nogi starszą kobietę, której pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe" - powiedział Szymura.

Jak poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. z powodu silnego wiatru administrator gorzowskiego cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej podjął decyzję o zamknięciu w czwartek cmentarza. Dodał, że jeśli warunki pogodowe się poprawią bramy cmentarza zostaną otwarte w piątek rano.

Zgodnie z ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej silny wiatr ma występować w woj. lubuskim do godzin wieczornych w czwartek. W północnej części regionu wiatr może osiągać w porywach do 100 km/h, natomiast w południowej do 90 km/h.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!