Partnerzy portalu

Lubuskie: W Nowej Soli ze zużytych mebli biurowych powstają budki dla wolno bytujących kotów

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 06:03
Pracownicy Urzędu Miejskiego w Nowej Soli (Lubuskie) budują ocieplane budki dla wolno bytujących kotów. Wnętrza domków powstają z materiałów rozbiórkowych pochodzących ze starych urzędniczych mebli – szaf i biurek oraz drewna z posuszu drzew - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

"Jeszcze w tym miesiącu trafią one na tereny miejskie. Ustawimy je w miejscach, na których znajdują się kocie siedliska. Pierwsze z nich już ustawiliśmy" - powiedziała Batko.

Jak zaznaczyła, koty wolno żyjące są zwierzętami wpisanymi w ekosystem miejski, a ich obecność reguluje populację gryzoni w mieście. Szczególnie w okresie zimowym są one uzależnione od człowieka, gdyż często rozbudowana infrastruktura miejska nie pozwala im na znalezienie spokojnego i ciepłego miejsca, gdzie mogłyby się schować i ogrzać.

"Dlatego pomagajmy tym jakże ważnym dla nas zwierzętom i pamiętajmy, że koty wolno żyjące mają prawo przebywać w miejscu swojego bytowania, nie wolno ich odławiać w celu przesiedlenia, krzywdzić i ograniczać możliwości zdobycia pożywienia lub schronienia" - podkreśliła rzeczniczka.

Z szacunków nowosolskiego magistratu wynika, że w tym mieście może bytować ok. 1 200 wolno żyjących kotów. Zdecydowana większość z nich ma schronienie w piwnicach bloków czy na ogrodach działkowych. Dokarmia je 120 wolontariuszy.

Budki będą robione na zgłoszenie potrzeb wolontariuszy. Dotychczas zostało zrobionych 30 sztuk.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!