Partnerzy portalu

Lubuskie: W ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie przebywa 600 mężczyzn

  • PAP
  • 29 października 2021 - 11:35
W strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców utworzonym w Wędrzynie (Lubuskie) przebywa 600 obcokrajowców. Największe grupy stanowią obywatele Iraku i Afganistanu, pierwszych jest tam 268, drugich – 198 - poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

"Około 200 cudzoziemców, w trakcie lub przed umieszczeniem ich w Wędrzynie złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytoriom RP. Część z nich wycofuje je, gdyż dowiedzieli się, że złożone w Polsce wnioski uniemożliwiają im uzyskania statusu uchodźcy w innych państwa UE" - powiedziała rzeczniczka.

Ośrodek w Wędrzynie ma charakter tymczasowy i został utworzony po tym, jak nabrała na sile fala nielegalnej migracji na granicy z Białorusią. Jest on filią Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców podlegającego pod Nadodrzański Oddział SG w Krośnie Odrzańskim.

Do Wędrzyna trafiają tylko mężczyźni. Podobnie jak w przypadku innych tego typu ośrodków, na mocy postanowienia sądu.

"Na potrzeby mieszkalne dla cudzoziemców zaadoptowaliśmy budynki wojskowe należące do Ośrodka Szkoleń Poligonowych w Wędrzynie. Cudzoziemcy korzystają z pomieszczeń mieszkalnych, w których wcześniej kwaterowani byli żołnierze Wojska Polskiego oraz państw NATO biorący udział w szkoleniach realizowanych na terenie tego poligonu" - powiedziała Konieczniak.

Dodała, że cudzoziemcy mają zapewnioną stałą opiekę medyczną; w ośrodku dyżur pełnią pielęgniarki oraz ratownik medyczny, jest także zapewniony dostęp do psychologa. Funkcjonariusze SG zapewniają im również dostęp do lekarza oraz specjalistów, w sytuacji gdy zachodzi taka potrzeba. Płatności za wykonane badania czy też wizyty np. u stomatologa pochodzą z budżetu państwa.

Osoby przebywające w ośrodku w Wędrzynie mają pełne, urozmaicone wyżywienie w formie cateringu, otrzymują napoje, a w każdym budynku umieszczony został dystrybutor z wodą pitną. Obcokrajowcy mają zapewniony dostęp do wszelkich sanitariów, pralek i suszarek do ubrań. Otrzymali koce, poduszki oraz mają zmienianą cyklicznie pościel oraz ręczniki.

Każdego dnia zewnętrzna firma sprząta części wspólne budynków, w których mieszkają cudzoziemcy - codziennie sprzątane są łazienki, sale telewizyjne i komputerowe oraz korytarze. Za porządki w swoich salach odpowiedzialni są sami cudzoziemcy.

Cudzoziemcy mają dostęp do telefonów komórkowych (jeżeli nie mają - są im wydawane) oraz ze stanowisk komputerowych z dostępem do internetu. W każdym z trzech ogrzewanych już od połowy września budynków jest sala telewizyjna, zakupiono im również stoły do gry w "piłkarzyki".

Z uwagi na strzeżony charakter ośrodka zgodnie z obowiązującymi przepisami w oknach budynkach zostały zainstalowane kraty. Cudzoziemcy mają także wyznaczone obszerne place, gdzie mogą spędzać aktywnie czas na wolnym powietrzu.

Jak przekazała rzeczniczka, mimo zapewnienia cudzoziemcom jak najlepszych warunków mieszkalnych, okazują oni często swoje niezadowolenie z powodu przebywania w strzeżonym ośrodku i dewastują sprzęty.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!