Partnerzy portalu

Müller o słowach Tuska ws. zapory na granicy z Białorusią: "Amnezja Tuska", odc. 675497

"Amnezja Tuska", odcinek 675497 - tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował wypowiedź przewodniczącego PO Donalda Tuska na temat zapory na granicy z Białorusią. Szef Platformy zapewnił podczas spotkania otwartego w Sosnowcu, że nigdy nie mówił, że mur na granicy nie powstanie.
  • Temat zapory na granicy podniósł jeden z uczestników spotkania z Tuskiem.
  • - Pan nie wierzył, że powstanie mur - mur powstał - mówił uczestnik.
  • - Ja nigdy nie mówiłem, że mur nie powstanie - odpowiedział szef PO.

Do tej wypowiedzi odniósł się rzecznik rządu. "#AmnezjaTuska, odc.675497 - Zapora na granicy z Białorusią" - napisał Müller na Twitterze, zaczynając wpis od ikonki klapsa filmowego.

"Oni udają, iż zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał"

Minister zestawił dwie wypowiedzi szefa PO - z soboty oraz z 13 października 2021 roku. "Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat,(...). Tylko my tego muru nie zobaczymy i nikt tego muru nie zobaczy" - brzmi drugi z przywołanych cytatów.

- Niedługo "dowiemy się" też, że @donaldtusk: nie prowadził polityki resetu z Rosją, nie spotkał się z Putinem w Moskwie, nie spacerował z Putinem po molo w Sopocie - skomentował rzecznik rządu.

Wypowiedź lidera PO z 13 października 2021 roku miała miejsce po spotkaniu klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, który rozmawiał m.in. o przedstawionym wtedy projekcie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. - Ten mur nie powstanie ani w ciągu roku, ani w ciągu trzech lat, bo nie jest wcale intencją zbudowanie dobrych, skutecznych zapór. Ich intencją jest robienie emocjonalnych spektakli i wydanie blisko 2 mld zł bez żadnej kontroli - ocenił wtedy Tusk.

- Nie lubię tandetnych efekciarskich porównań, ale mają rację ci, którzy piszą w mediach społecznościowych, że oni udają, iż zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał. To najkrótsza definicja tego, co PiS przygotowuje - mówił lider PO. - Oni naprawdę wydadzą 1 miliard 600 milionów, tak jak zaplanowali. Tylko my tego muru nie zobaczymy i nikt tego muru nie zobaczy - dodawał.

Budowa zapory fizycznej na granicy z Białorusią została ukończona latem 2022

W sobotę szef Platformy zaznaczył, że nie mówił, że mur nie powstanie, tylko mówił "coś, co sprawdziło się w 100 proc., że zrobią mur, zrobią sto konferencji prasowych, powieszą dziesiątki biało-czerwonych flag na murze i ludzie tak, jak przechodzili, tak przechodzą i nadal umierają na granicy".

Budowa zapory fizycznej na granicy z Białorusią, czyli 5,5-metrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym, została ukończona latem 2022 roku. Granicę zabezpiecza też bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników ruchu. Gotowych jest 10 z 11 odcinków tej bariery, prace trwają na ostatnim. Koszt tej inwestycji to około 1,6 mld zł. Przeprowadzono ją na podstawie przepisów wspomnianej ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada 2021 roku.

Powodem budowy zabezpieczenia jest trwająca od lata 2021 roku presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej, spowodowana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!