Müller: relacje polsko-czeskie są bardzo dobre
"Nasze relacje są bardzo dobre i myślę, że dzięki temu też jesteśmy w stanie się stosunkowo szybko porozumieć w sprawach, które nas różnią zasadniczo" - powiedział Müller dziennikarzom w Brukseli.
"Oczywiście my nie możemy sobie pozwolić na to, by zawiesić funkcjonowanie całej kopalni" - podkreślił.
W ocenie Müllera ta jednoosobowa decyzja TSUE byłą bezprecedensowa i trudno się z nią pogodzić. Dziwił się opiniami polityków, m.in. prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, że takie decyzje trzeba od razu wykonywać, w sytuacji, gdy mowa jest o bezpieczeństwie energetycznym całego państwa.
"Takie decyzje nie mogą być respektowane jeśli mają charakter uderzający w najważniejsze elementy bezpieczeństwa krajowego" - podkreślił rzecznik rządu.
Jak zaznaczył, z drugiej strony są kwestie ochrony środowiska, na które Polska może łożyć dodatkowe środki finansowe, co jest obecnie kwestią dyskusji między Polską a Czechami. "Mam nadzieją już niedługo finalnie podpisanego porozumienia" - dodał Müller. Ramowe wytyczne do porozumienia zostały ustalone w poniedziałek - podkreślił rzecznik.
Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. W ubiegły piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.