Partnerzy portalu

Müller: relacje polsko-czeskie są bardzo dobre

  • PAP
  • 25 maja 2021 - 12:06
Relacje polsko-czeskie są bardzo dobre; dzięki temu jesteśmy w stanie się stosunkowo szybko porozumieć w sprawach, które nas różnią zasadniczo - zapewnił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller pytany, czy przez sprawę kopalni Turów i czeskiej skargi do TSUE relacje te zostały nadwyrężone.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Nasze relacje są bardzo dobre i myślę, że dzięki temu też jesteśmy w stanie się stosunkowo szybko porozumieć w sprawach, które nas różnią zasadniczo" - powiedział Müller dziennikarzom w Brukseli.

"Oczywiście my nie możemy sobie pozwolić na to, by zawiesić funkcjonowanie całej kopalni" - podkreślił.

W ocenie Müllera ta jednoosobowa decyzja TSUE byłą bezprecedensowa i trudno się z nią pogodzić. Dziwił się opiniami polityków, m.in. prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, że takie decyzje trzeba od razu wykonywać, w sytuacji, gdy mowa jest o bezpieczeństwie energetycznym całego państwa.

"Takie decyzje nie mogą być respektowane jeśli mają charakter uderzający w najważniejsze elementy bezpieczeństwa krajowego" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, z drugiej strony są kwestie ochrony środowiska, na które Polska może łożyć dodatkowe środki finansowe, co jest obecnie kwestią dyskusji między Polską a Czechami. "Mam nadzieją już niedługo finalnie podpisanego porozumienia" - dodał Müller. Ramowe wytyczne do porozumienia zostały ustalone w poniedziałek - podkreślił rzecznik.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. W ubiegły piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!