Partner portalu

M. Pierończyk kontra K. Mejer - zobaczcie debatę przed wyborami w Rudzie Śląskiej

W niedzielę 25 września w drugiej turze przedterminowych wyborów na prezydenta Rudy Śląskiej zmierza się dwaj dotychczasowi wiceprezydenci miasta: Michał Pierończyk oraz Krzysztof Mejer. Kampania wyborcza należy do wyjątkowo gorących, a emocji pomiędzy oboma kandydatami jest sporo. O czym można się było też przekonać podczas zorganizowanej przez nas debaty.

 

Debata Portalu Samorządowego była jednym z ostatnich bezpośrednich "starć" dwóch kandydatów walczących o mandat prezydenta miasta Ruda Śląska: Michała Pierończyka i Krzysztofa Mejera.

Przeczytaj: Wybory prezydenta w Rudzie Śląskiej. Pierończyk i Mejer powalczą w II turze

W drugiej debacie wyborczej (pierwszą Portal Samorządowy zorganizował przed pierwszą turą wyborów prezydenckich) nasi goście przedstawiali swoje programy, propozycje  na Rudę Śląską bez węgla, mówili, jaka powinna być rola miasta na mapie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czy miano „sypialni” to przekleństwo.

Kontynuacja programów poprzedniczki

Punktem wspólnym łączącym obu kandydatów jest kontynuacja działań i projektów rozpoczętych przez zmarłą w czerwcu prezydent miasta Grażynę Dziedzic.

- To jest wciąż kadencja Grażyny Dziedzic – podkreśla Krzysztof Mejer. – Wiele projektów jest w trakcie realizacji, wiele spraw jest rozpoczętych, który wymagają kontynuacji. W tej kwestii nie da się niczego zmienić.

- Kontynuacja to zasadnicza myśl, która mi przyświeca. Plany które powstają, inwestycje które są zaplanowane są przygotowywane i realizowane przez kilka lat. Nie ma więc szans, by zatrzymać część prowadzonych procesów – mówi Michał Pierończyk.

Zobacz: 140 głosów zrobiło różnicę w Rudzie Śląskiej. W drugiej turze może być jeszcze mniej 

Kryzys energetyczny wyzywaniem

Obaj podkreślają jednak, że tym co definiować będzie prezydenturę jest inflacja i kryzys energetyczny, które mocno wpływają na budżety samorządów.

- Mówimy o kwestiach oszczędności energetycznej. Jeśli mówimy o cieple lub energii, to zapewne trzeba będzie się zastanowić nad wyłączaniem świateł. Zobaczymy w jakiej formule – czy poprzez wyłączanie części oświetlenia czy tak jak to robią inne miasta – wyłączaniem w określonych godzinach. To będzie jedna z rzeczy, do których trzeba będzie się przymierzyć – powiedział Michał Pierończyk.

- Będziemy musieli podejmować błyskawiczne decyzje dotyczące reagowania na kryzy energetyczny. Czy będziemy wyłączać oświetlenie? Ono w przypadku Rudy Śląskiej już jest częściowo wyłączane, więc nie widzę możliwości dalszego wyłączania oświetlenie, bo to będzie wpływało na bezpieczeństwo w mieście. Można jednak tym oświetleniem sterować w taki sposób, by zaoszczędzić kilka minut – co już przekłada się na konkretne złotówki – wyjaśnia Krzysztof Mejer.

Inwestorzy potrzebni od zaraz

Wyzwań przed samym miastem jednak zdecydowanie więcej. Niewątpliwie najważniejsza i najtrudniejsza jest próba zdefiniowania na nowo Rudy Śląskiej, która w związku z transformacją regionów górniczych musi się zmienić. Na wielu płaszczyznach. Miasto musi bowiem pozyskać nie tylko nowych inwestorów, przede wszystkim w umiejętny sposób musi przejść trudną transformację społeczną.

Podczas debaty kandydaci zdradzili m.in. czy w związku z ograniczaniem zużycia energii w Rudzie Śląskiej będzie ciemniej, jak zapatrują się na wznowienie działania klas górniczych, co zrobić by zatrzymać obecnych i przyciągnąć nowych mieszkańców.

Druga część spotkania – pytania jakie wzajemnie zadawali sobie kandydaci pokazała, że końcówka kampanii wyborczej należy do wyjątkowo gorących, a emocji pomiędzy oboma kandydatami jest sporo.

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!