Partnerzy portalu

Maląg: ponad 8 mln emerytów i rencistów skorzysta na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 16:55
Na przewidzianej w Polskim Ładzie "emeryturze bez podatku" skorzysta 90 proc. emerytów i rencistów, to ponad 8 milionów osób - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg. Od przyszłego roku od emerytur i rent w wysokości do 2,5 tys. zł nie będzie odprowadzany podatek dochodowy.

Kancelaria prezydenta we wtorek poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku w PIT wzrośnie do 30 tys. zł.

"Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł oznacza, że od świadczeń do tej wysokości nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. Z kolei emeryci i renciści o wyższych świadczeniach zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta aż 90 proc. emerytów i rencistów. To ponad 8 milionów osób" - komentuje dla PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS zwraca uwagę, że "emerytura bez podatku" to już kolejne - po trzynastej i czternastej emeryturze oraz programach aktywizujących - rozwiązanie kierowane do seniorów.

"Słuchamy Polaków i wiemy, że było to oczekiwane społecznie rozwiązanie. Osoby starsze są grupą, której koszty życia są często wysokie w stosunku do pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych. Dlatego tak zależy nam na poprawie ich sytuacji. To kolejny krok w tym kierunku" - mówi minister Maląg.

"Emerytura bez podatku" będzie obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.

Przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS w marcu tego roku (po waloryzacji) wynosiła 2544,54 zł brutto. Jej wysokość jest jednak znacznie zróżnicowana ze względu na płeć - przeciętne świadczenie mężczyzn to 3184,20 zł, a kobiet 2127,81 zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!