Partnerzy portalu

Maląg: ruszają konsultacje społeczne projektu strategii demograficznej

  • PAP
  • 30 czerwca 2021 - 11:06
W tym tygodniu w pierwszych województwach, lubuskim i zachodniopomorskim, ruszają konsultacje społeczne projektu strategii demograficznej - powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Podkreśliła, że to kompleksowy dokument, który wyznacza kierunki działań w perspektywie do 2040 r.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rząd w połowie czerwca zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument przewiduje m.in. ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym.

Jak przekazała szefowa MRiPS właśnie ruszają konsultacje społeczne projektu.

"Mam przyjemność ogłosić, że w tym tygodniu w pierwszych województwach, lubuskim i zachodniopomorskim, ruszają konsultacje społeczne projektu Strategii Demograficznej 2040. To kompleksowy dokument, który wyznacza kierunki działań w perspektywie do 2040 r. Do konsultacji zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętna przyszłość kolejnych pokoleń, przyszłość Polski i nas wszystkich" - powiedziała minister rodziny.

Zwróciła uwagę, że w założenia strategii demograficznej wpisuje się część rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie, a prace nad nimi toczyły się równolegle.

"To ważne, by działać mądrze, kompleksowo, a przede wszystkim odpowiadać na realne potrzeby i problemy rodzin - również przyszłych i potencjalnych. W trakcie prac nad dokumentem eksperci zidentyfikowali 10 obszarów wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci i zaproponowali 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych. Do zrobienia jest dużo, ale wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze" - podkreśliła Maląg.

Konsultacje społeczne projektu potrwają trzy miesiące. Następnie dokument zostanie przyjęty przez rząd.

W ramach strategii wprowadzona ma być gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem.

Przewidziano również gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzoną o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych. Zaznaczono, że różne elastyczne formy mogą być stosowane równocześnie, zależnie od charakteru wykonywanej pracy (w formie porozumienia pracodawcy z pracownikiem).

Rząd planuje również ograniczyć możliwość zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Strategia przewiduje również wprowadzenie rozwiązań chroniących oboje rodziców przed zwolnieniem (obecnie z takiej ochrony korzysta matka).

Matki mają być objęte ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy). Wprowadzona ma być ochrona przed zwolnieniem dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka - w przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę.

Ponadto przy podpisaniu umowy o pracę pracownik ma być obowiązkowo informowany o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Strategia przewiduje również utworzenie (we współpracy z administracją samorządową) modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Centrum będzie zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka.

Wiele działań będzie realizowanych w ramach programów Polskiego Ładu. To m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 mkw.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!