Partner portalu
To komfort życia mieszkańców jest dziś czynnikiem determinującym działania włodarzy, którzy coraz wyraźniej dostrzegają, że mieszkańcy poza mieszkaniami, drogami, zakładami pracy oczekują czegoś więcej. – Parki, teatry, stadiony, miejsca rekreacji – tego chcą i oczekują – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
  • Nie ma przepisu na miasto idealne, ale coraz więcej samorządowców znajduje sposób, jak uczynić je atrakcyjnymi. 
  • Wyzwaniem, z którym muszą się zmierzyć, jest problem odpływu mieszkańców, którzy chętnie przenoszą się na peryferie czy wsie. 
  • Jak ich zatrzymać i czy w ogóle jest to możliwe? Zdaniem Małgorzaty Mańki-Szulik, prezydent Zabrza, nie ma powodów do paniki – dobrze zorganizowane miasto jest na wygranej pozycji. 

Świadome społeczeństwo to wymagające społeczeństwo, a co za tym idzie – wyzwanie dla samorządowców, by czynić zarządzane przez nich miasta i gminy coraz atrakcyjniejszymi. Jak to robić?

- Każde miasto musi wypracować swoja receptę. Mieszkańcy dziś są bardzo wymagający i w zależności od tego, z czym się zmagamy na co dzień, ta recepta na pewno będzie bardzo różna. Prawda jest taka, że mieszkańcy są coraz bardziej świadomi i ich oczekiwania coraz bardziej wzrastają. Natomiast samorządowcy szanują nie tylko każdego mieszkańca, ale również jego upodobania i gusta, i mają świadomość, że mieszkańcy idą dziś w komfort życia. Liczą się nie tylko miejsce pracy, nie tylko komfortowe warunki mieszkaniowe, ale w cenie jest komfort życia - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - Przed nami, samorządowcami, ogromne wyzwanie - dodaje.

Popularną w ostatnich latach tendencją jest odpływ mieszkańców z miast do wsi czy na peryferie metropolii. Wielu samorządowców głowi się, jak ich zatrzymać.

- Samorządowcy dostrzegają w tym zjawisku problem. To wiąże się z podatkami, finansowaniem wielu zadań. Natomiast myślę, że przyszłość należy do dobrze zorganizowanych miast. Czas to pieniądz - to porzekadło stare jak świat, ale wciąż się sprawdza. Mieszkańcy chcą mieć blisko do pracy, szkoły, żłobka, ale też blisko do teatru, na stadion, do parku itp. Dobrze zorganizowane miasto będzie dlatego wygrywało, ale trzeba pamiętać o wdrażaniu koniecznych rozwiązań proekologicznych - mówi Mańka-Szulik.

Czytaj też: Fatalna perspektywa dla polskich miast i przyszłych emerytów

Zabrze jest jednym z miast wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wiele spośród tworzących ją jednostek ma charakter postindustrialny. Jak podkreśla Mańka-Szulik, z wizerunkiem regionu postindustrialnego nie trzeba walczyć, ale budować nowy. 

- Dla budowania dobrego wizerunku stworzyliśmy Metropolię, bo żadne miasto nie poradzi sobie w pojedynkę. Zestawienie Katowic z Wrocławiem, Trójmiastem, Gdańskiem, Poznaniem czy Warszawą to jest walka z wiatrakami. Po to ten nasz wysiłek budowania ponad dwumilionowej metropolii – byśmy razem ten postindustrialny obraz umiejętnie pokazali. To nie jest takie proste, my od tego wizerunku nie uciekniemy w przeciągu jednej dekady, ale musimy budować nowy wizerunek i pokazywać to, co na Śląsku jest siłą i potęgą, a to przede wszystkim wspaniali ludzie, nasze uczelnie, duże, innowacyjne zakłady pracy. To już nie tylko przemysł, choć od tego przemysłu nie uciekniemy. W Zabrzu zniknęły wszystkie kopalnie, co nie znaczy, że zniknęły wszystkie kopalnie na Śląsku - mówi Mańka-Szulik. 

Czytaj też: Kazimierz Karolczak: ciągle czujemy, że jesteśmy eksperymentem

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest jedyną sformalizowaną metropolią w Polsce. Zdaniem prezydent Zabrza, takie rozwiązanie jest korzystne dla samorządów, które chcą współpracować w ramach podobnego tworu. Od lat zabiegają o to samorządy Trójmiasta. 

- Myślę, że Trójmiasto tworzy taką metropolię i warto ją sformalizować. To naprawdę bardzo pomaga. Warto tutaj wykorzystać doświadczenia naszej Metropolii, która rodziła się w bólach - mówi Mańka-Szulik.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!