Partnerzy portalu

Małopolskie: "Jemy borówki na polu" – do 15 czerwca można nadsyłać prace konkursowe

  • PAP
  • 10 czerwca 2021 - 13:53
Jeszcze tylko do 15 czerwca można wziąć udział w konkursach memów, mówców i badaczy językowych organizowanych w ramach projektu "Jemy borówki na polu - 2021". Jego celem jest popularyzacja wiedzy o języku polskim.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"W poszczególnych kategoriach konkursowych szukamy osób, które potrafią, albo chciałyby spróbować tworzyć zabawne, oparte na grze słownej memy, wymyślać i porywająco opowiadać ciekawe historie oraz dociekliwych, którzy są gotowi zbadać znaczenie i pochodzenie nazw miejsc, w których żyją, albo które je zaciekawiły" - mówiła PAP Iwona Haberny z Fundacji Bukowy Dom organizującej wydarzenie.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.jemyborowkinapolu.pl Można tam także znaleźć filmy, w których eksperci radzą, jak przygotować konkursowe prace, na czym polega śmieszny mem, jak mówić, żeby porwać słuchacza i w jaki sposób prowadzić z sukcesem samodzielne badania językowe.

Konkursy przeznaczone są nie tylko dla osób doświadczonych, ale także tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił i być może odkryć nowa pasję i talent. Wystarczy nagrać i wysłać do organizatorów krótki film z zapisem opowieści, poszukiwań językowych, albo plik, na którym zapisany zostanie stworzony mem.

Zwycięzcy zostaną zaproszeni Rabki, do udziału w wydarzeniu "Jemy borówki na polu", które odbędzie się 30 i 31 lipca. Wystąpią obok cenionych językoznawców: Artura Czesaka, Agnieszki Frączek, Agaty Hąci, Agnieszki Jurczyńskiej-Kłosok, Małgorzaty Majkowskiej, Anny Mróz i Michała Rusinka oraz wielu znakomitych mistrzów słowa.

"Jemy borówki na polu - 2021" to trzecia edycja projektu, którego celem jest oparta na zabawie, niestandardowa popularyzacja wiedzy o języku polskim: jego regionalnych odmianach, zasadach etykiety językowej, o tym, jak zmienia się znaczenie słów i w jaki sposób posługiwać się językiem, by nasze codzienne życie było łatwiejsze. Tytuł projektu to zresztą nawiązanie do regionalizmów: małopolskie "na polu" - to w innych regionach kraju "na dworze" a borówki to jagody.

Podczas spotkań eksperci opowiadają o bogactwie i zawiłościach naszego języka, o słowach trudnych, śmiesznych, kłopotliwych, o regionalizmach i językowych wpadkach. Nie ma szkolnej ortografii ani gramatyki.

W tym roku wydarzenie odbędzie się częściowo "na żywo". Dotyczy to wieczorów tłumaczy - 30 lipca (w Amfiteatrze) i opowiadaczy 31 lipca (w Muzeum w Starym Kościele), a w całości będzie transmitowane w internecie na stronie www.jemyborowkinapolu.pl.

Do udziału w tegorocznych, wakacyjnych spotkaniach z językiem polskim obok językoznawców zaproszeni zostali tłumacze z języków obcych: szwedzkiego, włoskiego, chińskiego i tureckiego. "Pokażą nam polszczyznę i jej specyfikę trochę z zewnątrz. Okazuje się bowiem, że słów nie da się tłumaczyć 1:1. Nasz język jest bardzo mocno powiązany z rzeczywistością, w której żyjemy. Ludy północne mają całą masę określeń na śnieg, u Włochów bardzo rozbudowane jest słownictwo dotyczące wina, Polacy mają natomiast bardzo wiele słów związanych z lasem, a zwłaszcza z grzybobraniem…" - mówiła Iwona Haberny.

31 lipca będzie można posłuchać opowiadaczy - mistrzów języka, którzy porywają słuchaczy tworzonymi i interpretowanymi przez siebie opowieściami, bo dobra opowieść to nie tylko ciekawa fabuła, ale też piękny język, dobra dykcja, mowa całego ciała i atmosfera, w którą opowiadający potrafi wprowadzić słuchaczy. Do Rabki przyjadą: Agnieszka Ayşen Kaim, Irena Stopa, Grzegorz Uzdański i Magda Lena Górska, która wystąpi z towarzyszeniem muzyki Serge'a Tamasa.

Organizatorzy wakacyjnych spotkań z polszczyzną podkreślają, że język określa nas w równym stopniu, jak nasz wygląd: często po usłyszeniu jednego zdania wyrabiamy sobie opinie o naszym nowo poznanym rozmówcy. "Dlatego skoro poświęcamy czas, energię i pieniądze, by sprostać aktualnym wymaganiom mody, warto poświęcić chwilę uwagi temu, co się dzieje, gdy otworzymy usta, by dać wyraz swoim myślom i co w jednej chwili może utwierdzić albo zrujnować nasz długo wypracowywany wizerunek" - przekonują. Będzie o tym mówił m.in. Michał Rusinek, w swojej opowieści "Katalog językowych wpadek, czyli jakich zwrotów i słów używać, by spalić się w oczach odbiorcy".

Projekt "Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" jest realizowany przez Fundację Bookowy Dom, a dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!