Partnerzy portalu

Małopolskie: Obchody Święta Niepodległości na odnowionym cmentarzu wojennym w Błoniu

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 11:45
Zakończyły się prace remontowe na cmentarzu wojennym nr 198 z czasów I wojny światowej w Błoniu k. Tarnowa. W czwartek odbędą się tam gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości połączone z poświęceniem odnowionej nekropolii.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł przypomniał w środę, że cmentarz w Błoniu to bardzo ważne miejsce - pamiątka I wojny światowej i jeden z największych w Małopolsce zabytków sztuki cmentarnej.

"Bardzo się cieszymy, że przy tak znacznym udziale środków zewnętrznych udało się go wyremontować. Dziękuję wszystkim instytucjom za zaangażowanie" - podkreślił.

Renowacja cmentarza w Błoniu została przeprowadzona przy wsparciu resortu kultury i dziedzictwa narodowego w wysokości 54 tys. zł. Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał na ten cel 36 tys. zł, a Małopolski Urząd Marszałkowski - 13 tys. zł. Resztę dopłacił samorząd gminy. W sumie prace kosztowały blisko 180 tys. zł.

Prace remontowe na cmentarzu w Błoniu trwały trzy miesiące. Odnowiono ogrodzenie wraz z elementami metalowymi, uregulowano i uzupełniono płyty nagrobne, wyremontowano pomnik i uporządkowano drzewostan.

11 listopada na terenie nekropolii odbędą się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. O 10.00 zaplanowano polową mszę św. w intencji ojczyzny, a godzinę później część oficjalną - poświęcenie odnowionego cmentarza, złożenie kwiatów pod pomnikiem, występy artystyczne oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Cmentarz jest pamiątką walk toczonych nad Białą i Dunajcem podczas I wojny światowej w latach 1914 i 1915. Pochowano na nim 208 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 104 z armii rosyjskiej. Znane są nazwiska 122 pochowanych. Nekropolia została zaprojektowana przez Heinricha Scholza.

Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.

Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami - która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar "małym Verdun" lub "polskim Verdun".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!