Partnerzy portalu

Małopolskie: samorząd województwa dopłaci do zatrudnienia 92 niań. Chętnych rodzin nie brakowało

"Małopolska Niania". To pilotażowy program, dzięki któremu 92 rodziny z 23 małopolskich gmin otrzymają wsparcie na zatrudnienie opiekunki lub opiekuna dla swoich dzieci. Rodzice będą dostawać po 1,5 tys. zł miesięcznie na pokrycie wynagrodzenia dla niani. 

• Pilotażowy program uruchomił samorząd województwa małopolskiego. W poniedziałek lokalne samorządy odebrały umowy gwarantujące wsparcie finansowe w ramach tego projektu.

• Jak poinformował marszałek małopolski Jacek Krupa, na pilotaż projektu, który potrwa do sierpnia przyszłego roku, województwo i gminy przekazały w sumie prawie 1,38 mln zł, z czego 293 tys. zł zostanie rozdysponowane jeszcze w tym roku.

• Największe zapotrzebowanie na nianie zgłoszono w gminie Skawina i Wielka Wieś, gdzie zostanie zatrudnionych po 10 opiekunek.

 

Krupa zaznaczył, że "Małopolska Niania" to kolejne nowatorskie przedsięwzięcie samorządu województwa, które ma wesprzeć małopolskie rodziny. "Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach pogodzenie rodzinnych i zawodowych obowiązków staje się coraz trudniejsze. Dlatego, choć wstępnie zakładaliśmy, że w pilotażu zostanie zatrudnionych 50 niań, to ostatecznie zdecydowaliśmy o podwojeniu tej liczby" - zaznaczył Krupa.

"Zainteresowanie było ogromne i nie mogliśmy zostawić tych rodzin bez pomocy" - dodał marszałek województwa.

Program na początek obejmie 23 gminy z najsłabszym dostępem do żłobków. Są to Alwernia, Biecz, Bukowina Tatrzańska, Chełmiec, Dąbrowa Tarnowska, Dębno, Dobczyce, Grybów, Kęty, Korzenna, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Łącko, Mogilany, Mszana Dolna, Nowy Targ, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Świątniki Górne, Wadowice, Wielka Wieś i Wojnicz.

Czytaj więcej: Podwarszawski Radzymin stawia na rodziny. Będzie dopłacał do opieki najmłodszych dzieci

Największe zapotrzebowanie na nianie zgłoszono w gminie Skawina i Wielka Wieś, gdzie zostanie zatrudnionych po 10 opiekunek. W gminach: Dębno, Kęty, Krynica-Zdrój, Krzeszowice i Wadowice pracę rozpocznie po pięć niań, a w pozostałych - od dwóch do czterech opiekunek.

Program będzie realizowany w latach 2017/2018 we współpracy z wybranymi samorządami lokalnymi. Rodziny, które wezmą w nim udział, będą otrzymywać po 1,5 tys. zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku na zatrudnienie niani do dziecka w wielu do trzech lat. Z tego 1000 zł pochodzić będzie z budżetu województwa, a 500 zł pokryją środki gminy.

Rodzice sami będą mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia - w przypadku kobiet i 65 lat - w przypadku mężczyzn.

Czytaj więcej: Zasiłki socjalne i pomoc społeczne: Ile pieniędzy dla rodzin?

O udział w programie mogą starać się wszyscy pracujący rodzice, bez względu na sytuację osobistą, także ci samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. O pierwszeństwie uczestnictwa w programie zdecydują gminy. Pod uwagę mogą być brane różne kryteria, m.in. wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, dochody.

Według badań przeprowadzonych przez samorząd małopolski niania jest najbardziej preferowaną formą opieki nad małym dzieckiem - wskazało ją 32 proc. respondentów. Jednak rodzice decydują się na to rozwiązanie najrzadziej, ze względu na koszty. Na drugim miejscu znajdują się żłobki - wskazało je 30 proc. pytanych.

Najnowszy raport Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego wskazuje, że jednym z największych problemów, z jakim borykają się małopolskie rodziny, jest zapewnienie opieki najmłodszym dzieciom. Problem z zapewnieniem opieki w żłobkach istnieje w 162 na 182 gmin województwa.

Władze województwa wskazują, że o ile w ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność przedszkoli, to jeśli chodzi o żłobki sytuacja jest dużo gorsza - zalewie 6,3 proc. najmłodszych dzieci w Małopolsce ma szansę znaleźć opiekę w żłobku. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!