Partnerzy portalu

Mandat wójta Dziadkowic pozostanie wygaszony

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku odrzucił we wtorek skargę wójta Dziadkowic (Podlaskie) na postanowienie komisarza wyborczego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu samorządowca. Podstawą decyzji komisarza jest prawomocny wyrok w sprawie karnej.
  • Podstawą utraty prawa wybieralności przez wójta Dziadkowic Mariana Skomorowskiego jest prawomocny wyrok w sprawie karnej za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, który zapadł wobec niego w grudniu.
  • Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wtedy karę półtora roku więzienia w zawieszeniu, grzywny i 2-letniego zakazu sprawowania urzędu za przekroczenie uprawnień wynikających ze sprawowanej funkcji.

Sąd administracyjny nie rozpoznawał skargi pod względem merytorycznym. Okazało się bowiem, iż nie została ona podpisana przez skarżącego, wójta Dziadkowic Mariana Skomorowskiego.

Ten brak formalny, mimo wezwania przez sąd, nie został jednak w terminie uzupełniony, na rozprawie samorządowca również nie było. Postanowienie o odrzuceniu skargi jest nieprawomocne, można na nie złożyć zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podstawą utraty prawa wybieralności przez wójta Dziadkowic Mariana Skomorowskiego jest prawomocny wyrok w sprawie karnej za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, który zapadł wobec niego w grudniu.

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wtedy karę półtora roku więzienia w zawieszeniu, grzywny i 2-letniego zakazu sprawowania urzędu za przekroczenie uprawnień wynikających ze sprawowanej funkcji. W zarzutach chodziło m.in. o dysponowanie samochodem straży pożarnej oraz do przewozu osób niepełnosprawnych; dotyczyły lat 2004-2011.

Wyrok zapadł po kilku latach procesu. Dwa razy wyrok I instancji był bowiem uchylany w postępowaniu odwoławczym; pierwszy był skazujący, w drugim zapadło częściowe uniewinnienie, częściowe umorzenie ze względu na niską szkodliwość społeczną czynów.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli postanowienie komisarza o wygaszeniu mandatu wójta zostało zaskarżone do sądu administracyjnego, wybory przedterminowe zarządza się i przeprowadza w ciągu 60 dni od uprawomocnienia się wyroku sądu oddalającego taką skargę.

Ustawa o samorządzie gminnym precyzuje jednak, że jeśli do zakończenia kadencji jest mniej niż pół roku, wyborów przedterminowych nie przeprowadza się. Jeśli do końca kadencji wójta zostało między 12 a 6 miesięcy - wyborów również nie przeprowadza się, jeśli w ciągu 30 dni od prawomocnego wyroku rada gminy podejmie stosowną uchwałę o nieprzeprowadzaniu wyborów.

Wówczas do końca kadencji gminą zarządza komisarz powołany przez premiera, na wniosek wojewody.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!