Partner portalu

Marcin Kierwiński: Chciałbym, żeby wszystkie kwasy związane z reprywatyzacją zostały wyjaśnione


- Chciałbym, żeby wszystkie kwasy związane z reprywatyzacją zostały wyjaśnione - tak do prac komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji odniósł się Marcin Kierwiński, poseł PO. W porannym programie TVP 1 zaznaczał też, że jeżeli ktoś atakuje Hannę Gronkiewicz-Waltz za reprywatyzację, to powinien poszukać na początku tego, co robiło jego ugrupowanie w sprawie reprywatyzacji

W poniedziałek (10 lipca) komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy ogłosiła pierwsze decyzje dotyczące nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła stamtąd gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu prawa użytkowania wieczystego.

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8, a także uchyliła w całości decyzję m.st. Warszawy ws. nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego.

Poseł PO był pytany we wtorek w TVP 1 o to, czy po wydaniu decyzji przez komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji będzie bronił prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Ja przede wszystkim nie bronię reprywatyzacji. Jako jeden z pierwszych posłów zwracałem uwagę na problem braku ustawy reprywatyzacyjnej i wiele robiłem, aby taka ustawa powstała, nie udało się niestety" - mówił Kierwiński.

Odnosząc się do postanowień komisji, poseł PO podkreślał, że "nikt nie zamierzał zwracać gruntów przy Twardej 8 i 10". "To Hanna Gronkiewicz-Waltz obroniła te grunty przed zwrotem" - zaznaczył. "To nie jest linia obrony, to jest fakt" - dodał.

Czytaj więcej: Reprywatyzacja, Paweł Rabiej: Odpowiedzialność ponosi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz

Kierwiński przekonywał, że autentyczny spadkobierca gruntów przy ul. Twardej znalazł się dlatego, że miasto st. Warszawa było aktywne, szukało prawowitych spadkobierców i "nie chciało handlarzowi wydać tego gruntu".

"Chciałbym, żeby wszystkie kwasy związane z reprywatyzacją zostały wyjaśnione, natomiast jeżeli ktoś atakuje Hannę Gronkiewicz-Waltz za reprywatyzację, to powinien poszukać na początku tego, co robiło jego ugrupowanie w sprawie reprywatyzacji" - stwierdził.

"Pan Patryk Jaki reprezentuje PiS, środowisko polityczne, które od 27 lat zawsze opowiadało się przeciwko rozwiązaniu problemu reprywatyzacji" - dodał.

Przewodniczący komisji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, uzasadniając w poniedziałek decyzje komisji weryfikacyjnej, mówił o rażącym naruszeniu interesu społecznego przez prezydent Warszawy. Jak dodał, przebieg procesu reprywatyzacji może wskazywać, że działania miasta nakierowane były na przeprowadzenie reprywatyzacji, nie zaś na ochronę interesu społecznego. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!