Partnerzy portalu

Mariusz Błaszczak podziękował strażakom po nawałnicach. Dodał, że samorządy wypłacają środki poszkodowanym

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podziękował wielkopolskim strażakom za zaangażowanie w działania po nawałnicy, która przeszła w połowie sierpnia w tym województwie. - Byliście w tym miejscu i czasie, w którym być należało - powiedział w Poznaniu Błaszczak.

• Minister wręczył dyplomy i nagrody finansowe kilkudziesięciu strażakom. Mówił o nowym sprzęcie dla strażaków i podwyżce wynagrodzeń.

• Błaszczak dodał, że w roku 2017 wysokość dotacji dla OSP jest wyższa niż w latach ubiegłych.

• Poinformował, że rozpoczyna się wypłacanie pomocy finansowej osobom, które ucierpiały w wyniku kataklizmu.

Błaszczak w Poznaniu spotkał się z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczymi strażakami, którzy brali udział w działaniach ratowniczych po nawałnicy.

"Przyjechałem do Poznania, żeby wam podziękować za akcję ratunkową, którą przeprowadzaliście po nawałnicy, jaka przeszła przez województwo wielkopolskie w połowie sierpnia. Dziękuję wam za postawę, dziękuję wam za zaangażowanie, za ofiarność, za to, że mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogli liczyć na was, mogli liczyć na wasze wsparcie, na waszą obecność; za to, że byliście w tym miejscu i czasie, w który być należało" - powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Czekamy aż samorządy poprzez swoje ośrodki pomocy społecznej wypłacą środki poszkodowanym - powiedział Mariusz Błaszczak. (fot. twitter/mswia)
Czekamy aż samorządy poprzez swoje ośrodki pomocy społecznej wypłacą środki poszkodowanym - powiedział Mariusz Błaszczak. (fot. twitter/mswia)

Minister podczas spotkania w wielkopolskiej komendzie straży pożarnej, wręczył nagrody finansowe oraz dyplomy kilkudziesięciu strażakom z całego województwa, którzy nieśli pomoc poszkodowanym podczas sierpniowej nawałnicy. Jednostki ochotniczej straży pożarnej otrzymały promesy na odtworzenie gotowości operacyjnej. Błaszczak podziękował strażakom również za codzienną pracę i zwrócił uwagę, że te służby cieszą się bardzo dużym zaufaniem społeczeństwa.

"Nie bez powodu - dlatego, bo jesteście zawsze tam, kiedy ludzie pokrzywdzeni - tak jak w tym przypadku przez żywioł czy w wypadkach samochodowych - potrzebują pomocy" - podkreślił.

Przypomniał, że pieniądze z programu modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020 będą przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu i podwyższenie wynagrodzeń strażaków.

124 mln zł dla ochotniczych straży pożarnych

"Przypadku ochotniczych straży pożarnych nasza aktywność koncentruje się na dotacjach, które są przekazywane dla OSP. W roku 2017 wysokość dotacji jest wyższa niż w latach ubiegłych i wynosi 124 mln zł. Dbamy oto, żeby ochotnicze straży pożarne, szczególnie te, które są częścią krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ale także te, które nie wchodzą w skład tego systemu, były dobrze wyposażone, były przygotowane do tego, żeby nieść pomoc potrzebującym" - dodał minister.

Pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

Błaszczak poinformował, że rozpoczyna się wypłacanie pomocy finansowej osobom, które ucierpiały w wyniku kataklizmu. Na potrzeby województwa wielkopolskiego rząd przeznaczył ponad 31 mln zł z funduszu klęskowego. Wojewoda wielkopolski przekazał te pieniądze na konta samorządów.

"Czekamy aż samorządy poprzez swoje ośrodki pomocy społecznej wypłacą środki poszkodowanym. Uprościliśmy procedury związane z szacowaniem strat, zwiększyliśmy wysokość pomocy finansowej. Wczoraj odbyła się wideokonferencja z udziałem również wojewody wielkopolskiego, rozmawialiśmy o tym, by jak najszybciej doprowadzić do wypłaty wsparcia finansowego dla poszkodowanych. To jest zadanie samorządów, mam nadzieję, że one skutecznie wywiążą się z tego" - zaznaczył minister.

Czytaj też: MSWiA przywróciło do życia 54. posterunek i zapowiada kolejne

W ramach wizyty Błaszczaka w Wielkopolsce zaplanowano też odwiedziny Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylinie i uhonorowanie tamtejszych strażaków za ofiarną pracę podczas sierpniowej nawałnicy.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

KOMENTARZE1

  • strażak 2017-09-20 14:40:56
    A stare zepsute samochody tez im podarował?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!