Partnerzy portalu

Marszałek i wojewoda podlaski wśród liderów list PO do sejmiku

  • PAP
  • 16 września 2014 - 07:13
Marszałek województwa Jarosław Dworzański i wojewoda Maciej Żywno są wśród liderów list Platformy Obywatelskiej w jesiennych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego. PO zatwierdziła te listy.

W sejmiku woj. podlaskiego zasiada 30 radnych, a region podzielony jest w wyborach do tego sejmiku na cztery okręgi wyborcze. Obecnie PO i PiS mają po 11 radnych, PSL - 5, SLD - 3. Władzę sprawuje koalicja PO-PSL.

W przesłanym komunikacie podlaska PO poinformowała o zatwierdzeniu list przygotowanych z myślą o jesiennych wyborach oraz o pierwszych trójkach na tych listach.

W okręgu nr 1 (Białystok) liderem listy jest marszałek województwa Jarosław Dworzański. Z drugiego miejsca kandyduje Anna Mierzyńska, dyrektor biura regionu podlaskiego PO, założycielka grupy "Normalny Białystok" za cel stawiającej sobie propagowanie wielokulturowości miasta i wspieranie tolerancji.

Niespodzianką jest kandydatura na trzecim miejscu znanego ginekologa, specjalisty od in vitro prof. Mariana Szamatowicza, który w obecnej kadencji sejmiku jest radnym SLD.

 Czytaj też:  Kandydaci pamiętajcie o oświadczeniach lustracyjnych

Na białostockiej liście są też m.in. Lucja Nimierowicz, kandydatka Forum Mniejszości Podlasia (forum reprezentuje społeczność prawosławną, ma porozumienie wyborcze z PO -red.) i Bronisław Talkowski, przewodniczący muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach.

W okręgu suwalskim jedynką jest Anna Naszkiewicz, przewodnicząca suwalskiej PO i szefowa Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares"; z drugiego miejsca startuje obecny radny wojewódzki i dyrektor szpitala w Sejnach Waldemar Kwaterski, z trzeciego zaś - b. burmistrz Augustowa i b. poseł Leszek Cieślik.

Czytaj tez:  Kandydaci pamiętajcie o oświadczeniach lustracyjnych

W okręgu łomżyńskim liderem jest członek zarządu województwa Jacek Piorunek. W czwartym okręgu, obejmującym południową część województwa, listę otwiera wojewoda podlaski Maciej Żywno. Dwójką jest tam radna sejmiku Daria Sapińska, trójką - starosta siemiatycki Mikołaj Mantur. To nowy okręg, powiększony niedawno, by uwzględnić potrzeby mniejszości białoruskiej. Chodzi o wypełnienie zapisów kodeksu wyborczego, mówiących o konieczności uwzględnienia reprezentatywności mniejszości narodowych.

W sumie na listach wyborczych Platformy nie znalazło się dwóch obecnych radnych tego ugrupowania w podlaskim sejmiku. Oficjalna prezentacja pełnych list, a także kandydatów PO w wyborach na prezydentów i burmistrzów w regionie, zaplanowana jest na niedzielę.

KOMENTARZE1

  • Wyborca 2014-09-16 08:47:26
    Pytanie: Czy wojewoda, wicewojewoda - kandydując w wyborach samorządowych - nie powinien na czas kampanii wyborczej być np. zurlopowany? Radny sejmiku nie może być wojewodą, a wojewoda - nie może być radnym sejmiku.Jak to się ma w świetle obowiązującego prawa "Ordynacja wyborcza"? Znane ...są przypadki, że wojewodowie wywierają presje np. na burmistrzach, w sprawie tworzenia komitetów poparcia dla wojewody- kandydata na radnego sejmiku.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!