Partnerzy portalu

Mazowieckie: Kolejna akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie na terenie Warszawy

  • PAP
  • Opublikowano: 21 maja 2021 - 16:23
W związku z stwierdzeniem przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim w tym tygodniu ponownie została przeprowadzona akcja szczepienia lisów na terenie Warszawy. Dlatego przez najbliższe dwa tygodnie trzeba uważać na psy i koty.

Jak przypomniał ratusz, 27 kwietnia wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt. W Warszawie obszary zagrożone znajdują się na terenie dzielnicy Wawer (część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni) oraz dzielnicy Wesoła (część na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski).

Lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W tym okresie jest też zakaz organizowania wszelkich imprez z udziałem psów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę - poinformował ratusz.

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!