Partnerzy portalu

Mazowieckie: Terytorialsi porządkowali mogiły, pełnili warty i kwestowali

  • PAP
  • 1 listopada 2021 - 16:27
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uporządkowali groby bohaterów sprzed lat, pełnili warty przy mogiłach, a w dniu Wszystkich Świętych kwestowali na rzecz ratowania zabytków cmentarnych.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak poinformowała w poniedziałek Weronika Chochoł z zespołu prasowego 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, 1 listopada żołnierze z 64 blp w Pomiechówku wzięli udział w kweście na rzecz ratowania zabytków płockiej nekropolii.

"W ubiegłym roku puszka płockich terytorialsów była jedną z pełniejszych. W tym roku odwiedzający cmentarz w Płocku również mają okazję wesprzeć kwestę" - przekazała Chochoł.

Dodała, że terytorialsi z Mazowsza pełnili warty przy grobach bohaterów. Jak co roku uporządkowali także mogiły swoich bohaterskich poprzedników i zapalili symboliczne znicze.

Żołnierze 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu porządkowali mogiły bohaterów na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego. W ramach kampanii "Znicz dla Bohatera" palili znicze m.in. na grobach powstańców styczniowych i warszawskich, legionistów, strażaków czy harcerzy, którzy walczyli w Szarych Szeregach.

Żołnierze 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku swoją opieką objęli mogiły na nekropoliach w Nowym Dworze Mazowieckim, Zakroczymiu, Modlinie oraz Płocku. Uporządkowali m.in. grób oficera i kaprala poległych w Twierdzy Modlin oraz mogiłę zbiorową żołnierzy Września'39 83 pp. W porządkowanie grobów włączył się również 61. Batalion Lekkiej Piechoty w Grójcu.

Działania te są częścią programu "Żołnierska Pamięć". Ma on na celu pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach poległych w walkach za ojczyznę.

"Terytorialsi 6 MBOT Poprzez składali też kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, czym aktywnie włączyli się w działania proponowane przez Ministra Obrony Narodowej" - zaznaczyła Chochoł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!