Partnerzy portalu

Mazowieckie: W szpitalu tymczasowym w Płocku ruszy wkrótce część OIOM

  • PAP
  • 3 grudnia 2021 - 16:22
Od 6 grudnia w szpitalu tymczasowym w Płocku, który obecnie dysponuje 28 łóżkami, zacznie działać część OIOM dla najciężej chorych na COVID-19. Dla pacjentów tej grupy będzie tam 8 miejsc z respiratorami. W planach na ten miesiąc jest też uruchomienie dodatkowego modułu, z kolejnymi 28 łóżkami.

"Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie otwarcia drugiego modułu, co zwiększyłoby w sumie liczbę łóżek ogólnocovidowych do 56. W przypadku części intensywnej terapii, mamy zgodę i od 6 grudnia uruchomimy na pewno 8 stanowisk z respiratorami" - powiedział w piątek PAP kierownik szpitala tymczasowego w Płocku Marek Kiełczewski.

Jak dodał, nie jest wykluczone, że w placówce tej część OIOM, gdzie znajdą się łóżka dla najciężej chorych na COVID-19, zacznie przyjmować pierwszych pacjentów już 5 grudnia, jeżeli będzie taka potrzeba. "Jak będą pacjenci wymagający takiej opieki, będziemy przyjmować. Personel jest" - zaznaczył Kiełczewski.

Kierownik płockiego szpitala tymczasowego podkreślił, że od ponownego uruchomienia tej placówki w połowie listopada, wszystkie dedykowane tam łóżka - na razie pierwszego modułu z 28 miejscami - są zajęte prawie każdego dnia, a bywa też, że liczba pacjentów jest tam nieco większa niż liczba zakontraktowanych wcześniej miejsc - tak było np. w piątek rano, gdy hospitalizowanych było tam 29 chorych na COVID-19.

"Ta fala zachorowań covidowych znacznie różni się od poprzedniej. Jest dużo więcej ciężkich stanów" - stwierdził Kiełczewski. Zaznaczył przy tym, iż aktualnie w szpitalu tymczasowym w Płocku większość stanowią pacjenci w starszym wieku, a będący w ciężkim stanie to z reguły osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19.

Jak przyznał kierownik szpitala tymczasowego w Płocku, placówka ta nadal prowadzi nabór personelu medycznego. "Wciąż szukamy kadry, w tym pielęgniarek, zwłaszcza anestezjologicznych, a także lekarzy, a najbardziej pulmonologa, który zdecydowanie przydałby się w naszym szpitalu, chociażby po to, żeby weryfikować każdy wymagający tego przypadek. Taka podpora specjalistyczna byłaby bardzo pożądana" - podkreślił Kiełczewski.

Szpital tymczasowy w Płocku, wybudowany w 2020 r. przez PKN Orlen i jako oddział tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dysponujący łącznie ponad 190 łóżkami, wznowił działalność 15 listopada - uruchomiono wówczas jeden moduł, czyli 28 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Już w pierwszej dobie niemal wszystkie miejsca zostały tam zajęte.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!