Mazowieckie: W szpitalu tymczasowym w Płocku ruszy wkrótce część OIOM
"Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie otwarcia drugiego modułu, co zwiększyłoby w sumie liczbę łóżek ogólnocovidowych do 56. W przypadku części intensywnej terapii, mamy zgodę i od 6 grudnia uruchomimy na pewno 8 stanowisk z respiratorami" - powiedział w piątek PAP kierownik szpitala tymczasowego w Płocku Marek Kiełczewski.
Jak dodał, nie jest wykluczone, że w placówce tej część OIOM, gdzie znajdą się łóżka dla najciężej chorych na COVID-19, zacznie przyjmować pierwszych pacjentów już 5 grudnia, jeżeli będzie taka potrzeba. "Jak będą pacjenci wymagający takiej opieki, będziemy przyjmować. Personel jest" - zaznaczył Kiełczewski.
Kierownik płockiego szpitala tymczasowego podkreślił, że od ponownego uruchomienia tej placówki w połowie listopada, wszystkie dedykowane tam łóżka - na razie pierwszego modułu z 28 miejscami - są zajęte prawie każdego dnia, a bywa też, że liczba pacjentów jest tam nieco większa niż liczba zakontraktowanych wcześniej miejsc - tak było np. w piątek rano, gdy hospitalizowanych było tam 29 chorych na COVID-19.
"Ta fala zachorowań covidowych znacznie różni się od poprzedniej. Jest dużo więcej ciężkich stanów" - stwierdził Kiełczewski. Zaznaczył przy tym, iż aktualnie w szpitalu tymczasowym w Płocku większość stanowią pacjenci w starszym wieku, a będący w ciężkim stanie to z reguły osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19.
Jak przyznał kierownik szpitala tymczasowego w Płocku, placówka ta nadal prowadzi nabór personelu medycznego. "Wciąż szukamy kadry, w tym pielęgniarek, zwłaszcza anestezjologicznych, a także lekarzy, a najbardziej pulmonologa, który zdecydowanie przydałby się w naszym szpitalu, chociażby po to, żeby weryfikować każdy wymagający tego przypadek. Taka podpora specjalistyczna byłaby bardzo pożądana" - podkreślił Kiełczewski.
Szpital tymczasowy w Płocku, wybudowany w 2020 r. przez PKN Orlen i jako oddział tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego dysponujący łącznie ponad 190 łóżkami, wznowił działalność 15 listopada - uruchomiono wówczas jeden moduł, czyli 28 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Już w pierwszej dobie niemal wszystkie miejsca zostały tam zajęte.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.