Partnerzy portalu

Mazowsze: Obecnie udostępnionych jest 515 miejsc respiratorowych dla pacjentów z COVID-19

  • PAP
  • 28 marca 2021 - 15:22
Obecnie na Mazowszu jest udostępnionych 515 miejsc respiratorowych w całym województwie, z czego zajętych jest 502 - przekazał w niedzielę Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W poniedziałek uruchomionych będzie dodatkowo 31 takich miejsc.

Jak czytamy w przekazanym PAP komunikacie, "w sobotę szpitale udostępniały 494 miejsca respiratorowe dla pacjentów z COVID-19". "W sobotnim raporcie zajętość na poziomie 496 oznaczała, że kilka szpitali umieściło pacjentów w ciężkim stanie na respiratorach, które były wolne, a nie były jeszcze objęte decyzjami wojewody" - wyjaśniono.

Ponadto - jak przekazano - codziennie z ogólnej puli respiratorów decyzjami wojewody są wyznaczane nowe miejsca dedykowane pacjentom z COVID-19. "Ale należy też zaznaczyć, że nie wszystkie szpitale od razu wykonują decyzje" - zwraca uwagę MUW.

W niedzielę szpitale zaraportowały już respiratory wyznaczone decyzjami wojewody w związku z tym jest 515 miejsc respiratorowych, z czego 502 zajęte. Od poniedziałku powinny wejść w życie kolejne decyzje o uruchomieniu 31 miejsc respiratorowych.

Urząd przypomina przy tym, że każdy szpital oprócz respiratorów z wyznaczonych decyzjami wojewody, dysponuje też innymi respiratorami. W związku z tym wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia powinni otrzymać pomoc.

MUW przekazał również informację o liczbie dostępnych łóżek. "Obecnie na wszystkich poziomach zabezpieczenia szpitale mają udostępnionych 5152 łóżka, zajętych jest 4474. Na II poziomie zabezpieczenia i w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest 4337 łóżek, gdzie hospitalizowanych jest 4054 pacjentów" - poinformowano.

Od przyszłego tygodnia będą wydane decyzje dotyczące poszerzenia bazy łóżkowej w kilkunastu podmiotach leczniczych o kolejne ponad 300 miejsc oraz w szpitalach tymczasowych o kolejne 300 łóżek, w tym 30 respiratorowych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!