PARTNER PORTALU

Wraca temat podziału Mazowsza? Urząd z nową kampanią

  • PAP/rs    27 maja 2022 - 17:37
Wraca temat podziału Mazowsza? Urząd z nową kampanią
Mazowsze jest regionem zintegrowanym, liderem rozwoju w Polsce i w Europie - powiedział Adam Struzik (Fot. mat. pras.)

Mazowsze jest regionem zintegrowanym, liderem rozwoju w Polsce i w Europie. Podział tego województwa byłby historycznym błędem. Symbolem jedności tego regionu jest jego flaga - powiedział w Płocku, w Dniu Samorządu Terytorialnego, marszałek Adam Struzik (PSL).
Urząd marszałkowski poinformował w piątek, że rozpoczął kampanię promocyjną "Jedno Mazowsze - wspólna flaga", przybliżającą mieszkańcom symbol regionu - w ramach kampanii w całym województwie pojawiły się specjalne billboardy.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik przypomniał podczas konferencji prasowej w Płocku, że pierwsze wybory do samorządów 16 województw, po nowym podziale administracyjnym Polski, odbyły się jesienią 1998 r., a utworzone wówczas woj. mazowieckie powstało z 7 części lub całości województw, których istniały od 1975 r. - było ich w sumie 49.

Struzik ocenił, iż okres, jaki upłynął od powstania woj. mazowieckiego to m.in. czas integracji tego regionu. "Dzisiaj mogę powiedzieć z dumą, że jesteśmy regionem zintegrowanym. Jednym z elementów tej integracji jest właśnie wspólna flaga, herb i logo +Mazowsze serce Polski+" - oświadczył marszałek. Jak dodał, "Mazowsze to także serce Europy".

"Mazowsze jest liderem rozwoju, nie tylko w wymiarze Polski, bo wytwarzamy jedną czwartą polskiego PKB, ale Mazowsze jest też liderem rozwoju w Europie. Dzisiaj produkt krajowy Mazowsza to 150 mld euro. To jest więcej niż niejeden europejski kraj" - podkreślił Struzik.

Jak dodał marszałek Mazowsza, województwo to jest m.in. liderem w sferze badawczo-rozwojowej i innowacyjności, jak również pod względem liczby zarejestrowanych przedsiębiorstw, których w regionie działa obecnie prawie 840 tys. "Można więc też powiedzieć, że to jest województwo sukcesu" - ocenił.

Struzik zwrócił też uwagę, że chociaż poszczególne części Mazowsza, jak np. Kurpie, zachowują swą kulturową tożsamość, to wszyscy mieszkańcy województwa czują się już Mazowszanami. "I dlatego dzisiaj ta flaga jest symbolem jedności" - zaznaczył, nawiązując do jednego z symboli regionu.

Marszałek Mazowsza wspomniał jednocześnie o pojawiających się co pewien czas pomysłach na podział tego województwa. "Politycy, którzy chcieliby ugrać coś na tym, na takim myśleniu magicznym, że podział tego województwa da jakiejś części przyspieszony rozwój, znowu się odzywają, znowu chcą dzielić Mazowsze. Byłby to historyczny błąd" - oświadczył.

Jak przypomniał urząd marszałkowski, symbole Mazowsza, jego flagę i herb, ustanowił Sejmik Województwa Mazowieckiego w 2006 r. Flaga, której wizerunek zatwierdziła Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawia białego orła bez korony, umieszczonego z lewej strony prostokąta na czerwonym tle - orzeł widniejący na mazowieckiej fladze został zaprojektowany przez warszawskiego grafika Andrzeja Heidricha.

Od 2021 r., zgodnie z decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego, flaga regionu może przez cały rok być wywieszana, np. w domach, szkołach i urzędach. "Każdy mieszkaniec może ją umieszczać i rozpowszechniać, oczywiście zachowując cześć, powagę i szacunek" - zaznaczył urząd marszałkowski.

Jak podkreślono w informacji, w tym roku władze samorządowe województwa chcą, aby wizerunek flagi Mazowsza "zagościł w przestrzeni publicznej, nie tylko przed instytucjami samorządowymi, ale także na tzw. outdoorze".

"W sumie w całym regionie Agencja Rozwoju Mazowsza rozwiesiła ponad 110 billboardów. Dodatkowo w lokalnej prasie oraz rozgłośniach radiowych pojawią się spoty i materiały poświęcone mazowieckiej wspólnocie i jej symbolom. Do mieszkańców i samorządów trafi także ok. 10 tys. dużych flag i 12 tys. chorągiewek" - przekazał urząd marszałkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (2)

  • fra, 2022-05-30 17:56:48

    Po podziale stołków byłoby więcej, a bierni, mierni, ale wierni (bmw) przebierają już nogami
  • prosiaczek, 2022-05-29 10:40:11

    jaki z niego słodki misio :)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!