Partnerzy portalu

Mazowsze: Służby wojewody: w niedzielę wolne 593 łóżka covidove i 34 respiratory

  • PAP
  • 18 października 2020 - 21:29
W woj. mazowieckim są 1 493 łóżka przeznaczone do leczenia pacjentów chorych na COVID-19; zajętych z nich jest 900, a wolnych 593 - poinformowały w niedzielę służby wojewody mazowieckiego. W województwie nie brak respiratorów; w niedzielę zajętych było 76, a wolne 34 - podały.

Rzeczniczka prasowa wojewody Ewa Filipowicz w komunikacie podała, że obecnie na Mazowszu wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym 58 na pierwszym poziomie zabezpieczenia, 23 na drugim oraz dwa na trzecim poziomie - Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie i w zakresie psychiatrii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach.

W województwie do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 przeznaczono 1 493 łóżka i 110 respiratorów. Według stanu na niedzielę łóżka zajmuje 900 chorych na COVID-19, a 76 osób wymaga opieki respiratorowej. Wolne są zatem 593 łóżka i 34 respiratory. Informacje, że brakuje respiratorów w województwie, są - jak zapewniła rzeczniczka - nieprawdziwe. Zaznaczyła ponadto, że ich rezerwy "są i będą sukcesywnie uruchamiane".

Filipowicz wyjaśniła również, że wojewoda Konstanty Radziwiłł w ciągu ostatnich dwóch dni wydał m.in. decyzje o zwiększeniu liczby łóżek respiratorowych w CSK MSWiA do 100 oraz wydał decyzje o utworzeniu 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego SKDJ Lindleya oraz 200 łóżek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. Tytusa Chałubińskiego.

"Wszystkie decyzje są wydawane w uzgodnieniu z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ oraz dyrekcjami szpitali. Przygotowywane są już kolejne" - wyjaśniła rzeczniczka wojewody.

Pomoc pacjentom z COVID-19 na drugim poziomie zabezpieczenia szpitali udzielana jest zarówno na oddziałach zakaźnych, jak i w części placówek na oddziałach internistycznych, wewnętrznych czy pulmonologicznych. Służby wojewody zapewniają, że baza łóżek uruchamiana jest z uwzględnieniem bezpieczeństwa innych pacjentów, nie zakażonych koronawirusem.

Nawiązała przy tym do twierdzeń, według których wojewoda powinien tworzyć szpitale leczące wyłącznie pacjentów z COVID-19, i podkreśliła, że "tam, gdzie jest to możliwe, takie decyzje są podejmowane". "Są np. szpitale powiatowe, czy miejskie, które decyzją wojewody zostały całkowicie (Szpital w Przysusze) lub w znacznej części (Szpital w Radomiu) dedykowane leczeniu pacjentów z COVID-19" - dodała.

"Są to trudne decyzje, ponieważ poszerzając bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19, musimy uwzględniać bezpieczeństwo chorych przebywających w szpitalach z innych powodów. Ponadto łóżka muszą być uruchamiane tam, gdzie jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętowe, np. dostęp do tlenu oraz personel medyczny gotowy do pracy. Stąd nie jest możliwe zajęcie +ad hoc+ dowolnego szpitala, jak niektórzy proponują" - powiedział Konstanty Radziwiłł, cytowany w komunikacie.

Miejsca do leczenia COVID-19 - dodał wojewoda - muszą spełniać odpowiednie wymagania. "Kluczowa jest też współpraca z samorządami. Jesteśmy w sytuacji wyjątkowej, która wymaga współdziałania ponad podziałami politycznymi. Chcę podkreślić, że mimo zdarzających się trudności udaje nam się sukcesywnie poszerzać bazę łóżek dla pacjentów z COVID-19 za co dziękuję dyrektorom szpitali i pracującemu w nich personelowi" - powiedział.

W komunikacie Urzędu Wojewódzkiego poinformowano, że codziennie zbiera się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. służb wojewody, Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ.

Zapewniono również, że wzmacniana jest także rola Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który wraz z zespołem monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. "We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego" - czytamy.

Na Mazowszu potwierdzono dotąd 24 469 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1 342 ostatniej doby. W związku z COVID-19 zmarło 546 mieszkańców województwa. Ozdrowiało 12 739 osób.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!