Partnerzy portalu

Medycy: jedynie komitet protestacyjno-strajkowy może zadecydować o zakończeniu protestu

  • PAP
  • 15 października 2021 - 11:25
Jedynie Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia może zadecydować o zakończeniu protestu – podkreślali w piątek medycy z białego miasteczka. Zapowiedzieli, że w poniedziałek przedstawiona zostanie informacja na temat dalszych działań protestujących.

Wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej Artur Drobniak podczas konferencji w białym miasteczku przypomniał, że protestujący przekazali stronie rządowej swoją propozycję porozumienia.

"Czekamy na jakąkolwiek merytoryczną odpowiedź z ich strony, bo taka na razie do nas jeszcze nie dotarła" - podkreślił.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok powiedziała, że w piątek w trybie pilnym zbierze się Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia. Informacje na temat dalszych działań protestujących mają zostać przekazane w poniedziałek podczas rozpoczynającego się tego dnia XVII Forum Rynku Zdrowia.

"Czujemy się zlekceważeni. Myślę, że minister zdrowia poczuł się dotknięty tym, że przekazaliśmy pismo panu premierowi, ale nasze odczucie jest takie, że chyba pan premier nie otrzymuje pełnej informacji" - powiedziała Ptok.

Drobniak podkreślił, że decyzję o zakończeniu protestu może podjąć jedynie organizujący go Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

"Protest pracowników ochrony zdrowia może zakończyć ogólnopolski komitet pracowników ochrony zdrowia, bo zrzesza prawie 600 tys. ludzi. Żadne inne ciało i żadna inna organizacja tego za nas nie zrobi" - powiedział.

Poinformował, że protestujący wysłali członkom Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia pismo, w którym proszą o wsparcie swoich działań.

"Prosimy i apelujemy, żeby tak jak my walczyli o dobro polskiego systemu opieki zdrowotnej i nie podpisywali porozumienia, ponieważ często nie są jego stroną. To my reprezentujemy pracowników systemu opieki zdrowotnej" - powiedział wiceprezes NIL.

Głos podczas briefingu zabrała również Beata Kalicka, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej. Przypomniała, że protestujący domagają się również wzrostu wynagrodzeń pracowników niemedycznych, m.in. salowych i pracowników administracji.

W piątek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie ma odbyć się spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział PAP, że podczas spotkania resort przedstawi perspektywę wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na przyszły rok. Poinformował, że chodzi o wzrost o ok. 6 mld zł w pół roku nakładów na wynagrodzenia.

Protestujący w białym miasteczku poinformowali, że nie wezmą udziału w spotkaniu zespołu trójstronnego. Jednocześnie podkreślili, że jedynie Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia może zadecydować o zakończeniu protestu. Obecnie oczekują oni spotkania z premierem lub wspólnego spotkania z ministrami zdrowia i finansów.

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany przez PAP o dalsze rozmowy rządu z protestującymi, przekazał, że wszelkie pełnomocnictwa w zakresie dyskusji z protestującymi medykami ma minister Niedzielski i to on jest upoważniony przez premiera do kontynuowania rozmów.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!