Partnerzy portalu

MEiN: Prawie 11 tys. szkół i placówek wzięło udział w akcji "Szkoła pamięta"

  • PAP
  • 29 października 2021 - 15:38
Prawie 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju włączyło się do akcji "Szkoła pamięta" – poinformowało w piątek MEiN, inicjator akcji. Jej celem jest upamiętnienie przez społeczności szkolne ważnych rocznic i postaci historycznych.

W tegoroczną edycję akcji "Szkoła pamięta" zaangażowało się ponad 1,451 mln uczniów i prawie 128 tys. nauczycieli w całym kraju z 10 783 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Zainteresowanie udziałem w przedsięwzięciu zgłaszały także placówki polonijne. Uczniowie i nauczyciele odwiedzali lokalne miejsca pamięci, porządkowali opuszczone mogiły, poznawali historię swojego regionu, przygotowywali wystawy i gazetki ścienne, uczestniczyli w spotkaniach z popularyzatorami historii.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w ramach finału akcji wraz z uczniami klas VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. Mariana Pisarka w Radzyminie porządkował groby na tamtejszym cmentarzu Poległych. Uczniowie tej szkoły porządkują je co roku przed dniem Wszystkich Świętych. Wiceminister wraz z uczniami i dyrekcją szkoły złożył też wieńce i zapalił znicze przed mogiłami poległych w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r., a także pod pomnikiem katyńskim.

"Akcja +Szkoła pamięta+ ma pokazać, że sztafeta pokoleń ciągle funkcjonuje. Zachęcamy do tego, aby pamiętać o tych, którzy odeszli, a którzy przyczynili się do tego, żeby Polska była wolna. Chcemy, żeby takie działania były kontynuowane również w kolejnych latach" - powiedział Piontkowski.

"Chcemy, aby kolejne pokolenia Polaków pamiętały o swojej historii, pamiętały o tym, że są Polakami i o wdzięczności dla poprzednich pokoleń. Ta potrzeba wychowania patriotycznego w szkołach jest. Trzeba ją kultywować" - wskazał.

Ministerstwo Edukacji i Nauki w informacji o przebiegu akcji podało przykłady podjętych w ramach akcji działań.

Najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym poznali ciekawostki związane z Józefem Piłsudskim, szczególnie z okresem dzieciństwa marszałka. Powstanie Warszawskie było z kolei tematem zajęć zrealizowanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Warszawie. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Rakoszycach, wraz z uczniami z klasy III Szkoły Podstawowej w Rakoszycach, uczestniczyły w spotkaniu z edukatorem historycznym, który przybliżył im życiorys jednego z żołnierzy biorących udział w bitwie o Berlin w 1945 r.

O zbiorową mogiłę mieszkańców Ropczyc zmarłych na cholerę zadbali uczniowie z Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. Witosa. Do akcji "Szkoła pamięta" włączył się także Zespół Szkół Specjalnych w Kamiennej Górze. W szkole przygotowano gazetkę ścienna poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce, Witoldowi Pileckiemu i Danucie Siedzikównie "Ince". Uczniowie uporządkowali także teren wokół pomnika poległych w latach 1939-1945 na Górze Parkowej.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pigłowicach upamiętniła zmarłą przed trzema laty dyrektor szkoły. Sylwetki zasłużonych nauczycieli szkoły i postacie ważne dla historii miasta poznawali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu w ramach projektu "Sztafeta Pokoleń". Wychowankowie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Psarach uporządkowali teren wokół pomnika w pobliżu placówki, złożyli wiązankę i zapalili samodzielnie wykonane znicze.

Uczennica z Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu przybliżyła swoim kolegom i koleżankom twórczość poetycką Eugenii Pastuszek. Szkolny Klub Wolontariatu działający w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łękińsku uporządkował mogiłę partyzanta z II wojny światowej.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Skierniewicach objęła opieką lokalne miejsce pamięci, uporządkowała je i udekorowała kwiatami i zniczami. W podobny sposób do akcji włączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Proroka w Unikowe. Odwiedzili oni lokalne miejsce pamięci poświęcone Władysławowi Prorokowi - żołnierzowi Legionów Polskich i kierownikowi szkoły, który został zamordowany w Mauthausen-Gusen. Z kolei uczniowie z Zespołu Szkół w Nowotańcu wykonali wieńce, które pozostawią na opuszczonych grobach na miejscowym cmentarzu.

Resort zachęca placówki oświatowe do podzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.

Akcja "Szkoła pamięta" organizowana jest przez MEiN od 2019 r. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W 2020 r. w akcji wzięły udział 6222 przedszkola, szkoły i placówki oświatowe z kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata. W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 zachęcano przede wszystkim do działań online i o charakterze multimedialnym.

Każda szkoła i placówka, która zgłosiła swój udział w akcji, otrzyma pamiątkowy dyplom od ministra edukacji i nauki.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!