Partnerzy portalu

Meleksy dowożą krakowskich seniorów na groby bliskich

  • PAP
  • 27 października 2021 - 10:18
Krakowscy seniorzy mogą liczyć na dowóz meleksem sprzed bramy cmentarnej na grób bliskich – przypomniał magistrat. Usługa jest dostępna od kwietnia tego roku i od tego czasu skorzystało z niej 36 osób. Zainteresowanie taką możliwością rośnie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

"Krakowianie uczą się korzystania z tej usługi, oferowanej od kwietnia przez miasto, poznają ją ‒ z pomocy w dotarciu na groby bliskich korzystało miesięcznie kilkoro seniorów w wieku powyżej 80. roku życia. Usługę zarezerwowało dotychczas 36 osób" - powiedziała PAP pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.

Jak podkreśliła, ze względu na pandemię wielu starszych mieszkańców bało się kontaktu z osobami, których nie znają, ale - zaznaczyła - seniorowi może towarzyszyć jedna bliska osoba, a realizatorzy usługi dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.

Na początku usługa była tylko dla mieszkańców powyżej 80. roku życia, a teraz jest dostępna także dla osób od 65. roku życia (rocznikowo), które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym. "W związku z rozszerzeniem grupy, do której kierowana jest usługa, obserwujemy zwiększenie liczby rezerwacji, ale niezmiennie krakowscy seniorzy mogą liczyć na pomoc w dotarciu na groby bliskich w dogodnym, nieodległym terminie" - zauważyła pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

"W poniedziałek 1 listopada trzeba się liczyć z tym, że w praktyce skorzystanie z tej usługi będzie trudniejsze z powodu liczby osób odwiedzających groby bliskich" - przestrzegł kierownik biura prasowego w urzędzie miasta Dariusz Nowak.

Osoby uprawnione mogą korzystać z dowozu w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 10.00 do 14.00 na terenie cmentarzy komunalnych: Rakowice, Prądnik Czerwony, Grębałów. Jedna osoba może skorzystać z tej usługi trzy razy w ciągu danego roku kalendarzowego.

Usługę należy zarezerwować minimum z trzy dni wcześniej, ale nie wcześniej niż miesiąc przed jej realizacją. Należy to zrobić, dzwoniąc pod numer 12-413-33-33, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.

Na realizację usługi miasto podpisało z zakładem pogrzebowym umowę ważną do końca roku. To zakład pogrzebowy obsługuje meleksy i infolinię poświęconą usłudze.

Wykonawca usługi ma prawo poprosić o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu uprawniającego do usługi i potwierdzającego tożsamość osoby zgłaszającej się do przejazdu. Seniorowi korzystającemu z przejazdu może ewentualnie towarzyszyć jedna osoba. Kierujący pojazdem i pasażerowie zobowiązani są do przestrzegania wytycznych sanitarnych związanych z pandemią, w tym do zasłaniania ust i nosa maseczką.

Pomoc w dotarciu na groby bliskich to usługa miasta realizowana w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2021-2025 (PASIOS).

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!