Meleksy dowożą krakowskich seniorów na groby bliskich

"Krakowianie uczą się korzystania z tej usługi, oferowanej od kwietnia przez miasto, poznają ją ‒ z pomocy w dotarciu na groby bliskich korzystało miesięcznie kilkoro seniorów w wieku powyżej 80. roku życia. Usługę zarezerwowało dotychczas 36 osób" - powiedziała PAP pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz.
Jak podkreśliła, ze względu na pandemię wielu starszych mieszkańców bało się kontaktu z osobami, których nie znają, ale - zaznaczyła - seniorowi może towarzyszyć jedna bliska osoba, a realizatorzy usługi dokładają wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.
Na początku usługa była tylko dla mieszkańców powyżej 80. roku życia, a teraz jest dostępna także dla osób od 65. roku życia (rocznikowo), które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym. "W związku z rozszerzeniem grupy, do której kierowana jest usługa, obserwujemy zwiększenie liczby rezerwacji, ale niezmiennie krakowscy seniorzy mogą liczyć na pomoc w dotarciu na groby bliskich w dogodnym, nieodległym terminie" - zauważyła pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.
"W poniedziałek 1 listopada trzeba się liczyć z tym, że w praktyce skorzystanie z tej usługi będzie trudniejsze z powodu liczby osób odwiedzających groby bliskich" - przestrzegł kierownik biura prasowego w urzędzie miasta Dariusz Nowak.
Osoby uprawnione mogą korzystać z dowozu w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 10.00 do 14.00 na terenie cmentarzy komunalnych: Rakowice, Prądnik Czerwony, Grębałów. Jedna osoba może skorzystać z tej usługi trzy razy w ciągu danego roku kalendarzowego.
Usługę należy zarezerwować minimum z trzy dni wcześniej, ale nie wcześniej niż miesiąc przed jej realizacją. Należy to zrobić, dzwoniąc pod numer 12-413-33-33, czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00.
Na realizację usługi miasto podpisało z zakładem pogrzebowym umowę ważną do końca roku. To zakład pogrzebowy obsługuje meleksy i infolinię poświęconą usłudze.
Wykonawca usługi ma prawo poprosić o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu uprawniającego do usługi i potwierdzającego tożsamość osoby zgłaszającej się do przejazdu. Seniorowi korzystającemu z przejazdu może ewentualnie towarzyszyć jedna osoba. Kierujący pojazdem i pasażerowie zobowiązani są do przestrzegania wytycznych sanitarnych związanych z pandemią, w tym do zasłaniania ust i nosa maseczką.
Pomoc w dotarciu na groby bliskich to usługa miasta realizowana w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych na lata 2021-2025 (PASIOS).
Europa nie jest już pępkiem świata. Zobacz naszą najnowszą rozmowę z Jerzym Buzkiem
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.