Partnerzy portalu

Mer Tarnopola: Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliło nam pomocy

Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy Tarnopolowi. Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych - podkreślił mer ukraińskiego Tarnopola Serhij Nadał, który odwiedził Płońsk (Mazowieckie). Oba miasta współpracują w ramach umowy o partnerstwie.
  • Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy Tarnopolowi. Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych. Pomoc była udzielana już w pierwszych dniach wojny, kiedy mało kto wierzył, że Ukraina wytrwa.
  • Chcę podziękować całemu polskiemu narodowi i mieszkańcom Płońska"Wielu Ukraińców znalazło schronienie w Polsce, a ukraińscy żołnierze mogą korzystać ze sprzętu z Polski. Polacy i Ukraińcy to braterskie narody - podkreślił.
  • Płońsk to pierwsze miasto partnerskie Bachczysaraju. Moja ojczyzna jest okupowana. Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną i wojskową oraz za wspieranie Ukrainy na arenie międzynarodowej - powiedział deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ahtem Chiygoz.

Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych

Mer Tarnopola Serhij Nadał i towarzyszący mu deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ahtem Chiygoz, zarazem wiceprzewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich oraz przewodniczący Regionalnego Medżlisu Bachczysaraju - również partnerskiego miasta Płońska, spotkali się z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem, płońskimi radnymi i przedstawicielami tamtejszych instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz Ukrainy - poinformował w czwartek Urząd Miasta.

"Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy Tarnopolowi. Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych. Pomoc była udzielana już w pierwszych dniach wojny, kiedy mało kto wierzył, że Ukraina wytrwa. Chcę podziękować całemu polskiemu narodowi i mieszkańcom Płońska" - powiedział podczas spotkania mer Tarnopola. Jak wspomniał, wielu Ukraińców znalazło schronienie w Polsce, a ukraińscy żołnierze mogą korzystać ze sprzętu z Polski. "Polacy i Ukraińcy to braterskie narody" - podkreślił Nadał.

Dotychczas z Płońska wyjechały 54 transporty humanitarne

Burmistrz Płońska przypomniał przebieg trwającej od początku wojny pomocy dla Ukrainy, którą organizuje to miasto: dotychczas z Płońska wyjechały 54 transporty humanitarne, w tym 31 tirów z lekami, łóżkami szpitalnymi, żywnością i odzieżą, przy czym dary te - łącznie 500 ton - trafiły do partnerskiego Tarnopola, ale także do innych miejscowości położonych na wschodzie Ukrainy. "Jestem pod wrażeniem, że Ukraińcy, mimo trwającej wojny, przygotowują akty prawne związane z przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej" - podkreślił Pietrasik.

Podczas spotkania Serhij Nadał wręczył Andrzejowi Pietrasikowi medal Miasta Tarnopola i podziękowania m.in. dla Rady Miasta Płońska, Stowarzyszenia "Idziemy na Spacer" i współpracujących z nim wolontariuszy ze Szwecji, którzy organizują pomoc dla Ukrainy. Mer Tarnopola przekazał również podziękowania dla płońskiego szpitala oraz dla Banku Żywności w Ciechanowie.

Płońsk to pierwsze miasto partnerskie Bachczysaraju

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ahtem Chiygoz przypomniał, że Płońsk to pierwsze miasto partnerskie Bachczysaraju. "Moja ojczyzna jest okupowana. W 2015 r. zostałem aresztowany przez Rosjan. Trzy lata spędziłem w kolonii karnej" - mówił. Wspomniał jednocześnie o ostatnim swym spotkaniu z delegacją z Płońska, które odbyło się w Bachczysaraju, jeszcze przed rosyjską okupacją Krymu. "Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną i wojskową oraz za wspieranie Ukrainy na arenie międzynarodowej" - oświadczył Chiygoz.

Według płońskiego Urzędu Miasta, dostarczana od początku rosyjskiej agresji pomoc dla Ukrainy to efekt zaangażowania samorządu, podległych mu spółek, mieszkańców miasta i działającego tam Stowarzyszenia "Idziemy na Spacer". Do współpracy w tym zakresie włączyły się też miasta partnerskie z Europy Zachodniej, jak np. Crepy en Valois we Francji i Zell nad Mozelą w Niemczech, które zorganizowały zbiórki i przekazały dary do Płońska, skąd zostały one dostarczone do Tarnopola. Z kolei Notaresco we Włoszech przyjęło 19-osobową grupę uchodźców z Tarnopola, która wcześniej dotarła do Płońska.

Jak informował wcześniej płoński samorząd, organizowana tam pomoc humanitarna dla Ukrainy, oprócz partnerskiego Tarnopola, dostarczana była do Kijowa, Winnicy, Baranowki-Dołbysza, Czernichowa i obwodu żytomierskiego, a także do Berdyczowa. W Berdyczowie działa lokalny hub pomocowy, z którego przywożone tam dary są trafiają następnie do różnych regionów Ukrainy, w tym blisko miejsc, gdzie toczą się intensywne działania wojenne.

KOMENTARZE2

  • Niecierpliwy 2023-04-09 21:08:56
    A kiedy w Płońsku będzie pomnik Bandery, bo już nie mogę się doczekać?
  • Z.Walczak 2023-03-31 10:17:47
    Po trzykroć hańba. Powinni sobie jeszcze zrobić zdjęcie przy stadionie im. Szuchewycza na ul. Stepana Bandery.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!