Partner portalu

Metropolia w woj. śląskim ma przewodniczącego zgromadzenia

Prezydent Katowic Marcin Krupa został we wtorek (12 września) przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

12 września samorządowcy wznowili pierwszą sesję Zgromadzenia metropolii, przerwaną przed dwoma tygodniami po tym, gdy nie udało się wybrać przewodniczącego Zgromadzenia. Marcin Krupa, który był jedynym kandydatem, nie uzyskał wówczas tzw. podwójnej większości głosów, czyli poparcia zarówno większości delegatów gmin, jak i większości reprezentowanej przez nich ludności zamieszkałej na obszarze metropolii.

We wtorek, po toczących się w ciągu minionych dwóch tygodni nieformalnych uzgodnieniach samorządowców, prezydent Katowic nie miał już problemów z uzyskaniem wymaganej większości - w tajnym głosowaniu poparło go 39 delegatów, nikt nie był przeciw, a przedstawiciele dwóch gmin wstrzymali się od głosu. Spełniony został także wymóg dotyczący liczby ludności, reprezentowanej przez samorządowców głosujących za Krupą.

Czytaj też: Marek Kopel: Śląska metropolia nie pokona Wrocławia, czy Łodzi. Potrzebne są większe Katowice

Głosowanie nad wyborem przewodniczącego Zgromadzenia metropolii było pierwszym merytorycznym punktem wtorkowej sesji. W jej programie jest też przyjęcie projektu statutu metropolii (do zaopiniowania przez rząd) oraz projektu budżetu na 2017 r. i prognozy finansowej do 2020 r. Zaplanowano również wybór zarządu metropolii. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!