Partnerzy portalu

Michałowo: W obozie wojskowym żołnierze na granicy mają większy komfort służby

  • PAP
  • 11 grudnia 2021 - 06:07
Na terenie gminy Michałowo (Podlasie) powstał obóz wojskowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jest zbudowany z kontenerów mieszkalnych, których użycie nie jest niczym nowym na misjach Wojska Polskiego za granicą, "natomiast nie było to często praktykowane na terenie naszego kraju, a przynajmniej, jeśli chodzi o żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej” - powiedział PAP mjr Marek Nabzdyjak rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Obóz jest umiejscowiony na terenie dawnej szkoły. Kontenery mieszkalne ustawione są w równych rzędach. Po przeciwnej stronie drogi dla pojazdów technicznych znajdują się kontenery sanitarne, w których znajdują się m.in. prysznice.

Ten konkretny obóz powstał z powodu potrzeby przeniesienia go z innego miejsca - poinformował rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

"Trochę dłużej niż 2 tygodnie trwało przygotowanie obozowiska. Sukcesywnie były dostarczane kontenery i po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych urządzeń, również kontenerów sanitarnych i logistycznych kontenerów zasilających obozowisko w prąd. Obozowisko funkcjonuje już od tygodnia" - powiedział PAP mjr Marek Nabzdyjak.

"Jest to kwestia logistyczna. Polegała na dostarczeniu kontenerów, wyrównaniu podłoża, na których będą one stały, jest to bardzo istotne, żeby grunt był stabilny; podłączenia wszystkich urządzeń elektrycznych, które pozwolą, żeby to obozowisko mogło funkcjonować" - dodał.

Obozy z takich kontenerów były już stawiane w czasie udziału naszych żołnierzy w misjach poza granicami kraju - poinformował rzecznik. "Natomiast nie było to często praktykowane na terenie naszego kraju, a przynajmniej, jeśli chodzi o żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej, którzy realizują zadania na granicy" - dodał.

Obozowisko to działa autonomicznie dzięki zapleczu logistycznemu, w tym kontenerom sanitarnym, urządzeniom zasilającym obóz w prąd i kuchni polowej.

"Obozowisko funkcjonuje samodzielnie, ponieważ obok kontenerów mieszkalnych, są kontenery sanitarne. Ponadto funkcjonuje kuchnia polowa, do której dostarczane są tylko półprodukty i są one przygotowywane na miejscu" - powiedział rzecznik.

Stołówka została zorganizowana w sali gimnastycznej dawnej szkoły.

Major poinformował, że w pasie przygranicznym funkcjonuje kilkanaście takich obozowisk.

Obozy te powstają, żeby poprawić komfort służby żołnierzy wypełniających zadania na granicy polsko-białoruskiej.

"Żołnierze są zadowoleni z faktu, że mogą odpoczywać w kontenerach. Kontenery zwykle mieszczą do 4 osób, a namioty znacznie więcej, więc mają zapewnioną większą prywatność. Chodzi o to żeby poprawić komfort służby żołnierzy, a szczególnie po służbie na posterunkach, kiedy jest czas na odpoczynek i zregenerowanie sił" - powiedział rzecznik 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Zaznaczył, że w obozowiskach powstają miejsca rekreacji dla żołnierzy. "Powstają tam (w obozowiskach - PAP) miejsca, w których żołnierze będą mogli się zrelaksować po służbie. Będą mieli zapewnione miejsca, gdzie będą mogli dbać o tężyznę fizyczną, czy też będą mieli zapewnione inne formy rekreacji w postaci chociażby gier planszowych, czy korzystania z telewizji" - poinformował major Nabzdyjak.

Wojsko Polskie wspiera działania Straży Granicznej w ochronie granicy polsko-białoruskiej, od samego początku kryzysu migracyjnego.

Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz poinformował 1 grudnia w Sejmie, że wojsko wspomaga Straż Graniczną od 6 lipca, a każdego dnia na granicy z Białorusią pełni służbę 13 tys. żołnierzy.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!