Partnerzy portalu

Mieszkańcy domagają się przywrócenia pediatrii w szpitalu

Przywrócenia działalności oddziału pediatrycznego w szpitalu w Cieszynie domagają się mieszkańcy gminy Istebna w petycji do starosty, rady powiatu i wojewody śląskiego – powiedziała we wtorek PAP wójt Istebnej Łucja Michałek-Chudecka.
  • Pod petycją podpisało się już ponad 300 mieszkańców.
  • Apelujądo wojewody śląskiego, starosty cieszyńskiego, a także rady powiatu, o podjęcie działań związanych ze wznowieniem działalności oddziału pediatrycznego.
  • Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

"Pod petycją podpisało się już ponad 300 mieszkańców. Apelują w niej do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka, a także rady powiatu, o podjęcie działań związanych ze wznowieniem działalności oddziału pediatrycznego" - powiedziała Michałek-Chudecka.

Przez brak lekarzy oddział pediatryczny do likwidacji

Rzecznik Szpitala Śląskiego w Cieszynie Ewa Herman poinformowała, że "została zainicjowana procedura zmierzająca do likwidacji oddziału pediatrycznego".

Przypomniała, że jego działalność została zawieszona z początkiem roku z powodu braku lekarzy. Zaznaczyła, że przepisy nie pozwalają na wydłużenie tego okresu. W ciągu sześciu miesięcy nie udało się zatrudnić lekarzy, więc padł wniosek o likwidację pediatrii.

Jak dodała Herman, informacja o planach zamknięcia oddziału od 1 lipca trafiła już do wojewody i NFZ. Ostateczna decyzja należy do rady powiatu, która jest organem prowadzącym szpital.

Mieszkańcy okolicznych gmin nie godzą się na likwidacje oddziału

Zapowiedzi zaniepokoiły mieszkańców Istebnej w powiecie cieszyńskim.

"Nie godzimy się na likwidację. Już teraz musimy jeździć z naszymi dziećmi do Bielska-Białej czy Żywca i wręcz prosić tam o przyjęcie, bo szpitale są przepełnione" - powiedziała wójt Istebnej.

Mieszkańcy w petycji podkreślili, że oddział pediatryczny jest miejscem, w którym dzieci otrzymują pierwszą pomoc, a jeśli jest taka potrzeba, to kierowane są do specjalistycznych ośrodków.

"Od stycznia rodzice z dziećmi (…) w sytuacjach nagłych - niespodziewanych, odsyłani są do ośrodków zlokalizowanych w ościennych powiatach - w Bielsku-Białej, Żywcu bądź w Jastrzębiu-Zdroju. Powoduje to poważne problemy organizacyjno-logistyczne, bowiem placówki te zlokalizowane są ponad 50 km od miejsca zamieszkania pacjentów. Dostęp do specjalistycznej placówki, zapewniającej odpowiednią i profesjonalną pomoc jest bardzo ograniczony" - napisali.

Cieszyński szpital zawieszał już działania pediatrii w sierpniu 2021 r. Wówczas także uzasadniał to brakiem personelu.

Działania zmierzające do pozyskaniu pediatrów nie przyniosły rezultatu

Rzecznik placówki Ewa Herman powiedziała, że dyrekcja w minionym półroczu próbowała zachęcić lekarzy, by podjęli pracę, m.in. zwracając się o pomoc do okręgowych izb lekarskich w Bielsku-Białej, Katowicach, Opolu i w Częstochowie.

"Niestety, wszystkie działania zmierzające do pozyskaniu pediatrów nie przyniosły oczekiwanego rezultatu" - oznajmiła.

Herman powiedziała, że na oddziale zatrudnianych było 22 pracowników, w tym siedmioro lekarzy i 15 pielęgniarek.

"Lekarzom nie wypowiedziano umów, to lekarze złożyli wypowiedzenia, co skutkowało zawieszeniem działalności oddziału. Pięć pielęgniarek zatrudnionych na umowie o pracę zostało oddelegowanych do pracy na innych oddziałach. Z personelem zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych zostały one rozwiązane. "Likwidacja oddziału nie pociągnie zwolnień zatrudnionych pracowników" - powiedziała.

Wójt Istebnej Łucja Michałek-Chudecka przypomniała, że połowie sierpnia 2019 r. w szpitalu cieszyńskim zamknięty został oddział chirurgii dziecięcej

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!