Partnerzy portalu

Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka protestują. Chodzi o decyzję ws. przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy

Mieszkańcy Wesołej i Sulejówka organizują protest, który odbędzie się w poniedziałek o godz.15. przed siedzibą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie; dotyczy on decyzji ws. przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez teren dzielnicy Wesoła. Protest wspiera Polskie Stronnictwo Ludowe.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przewodniczący protestu Sylwester Kominek powiedział, że powodów zgromadzenia jest wiele. "Cała ta decyzja jest jednym wielkim kuriozum. Natomiast najbardziej istotną rzeczą dla nas w tej chwili jest to, że ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, oznacza to, że mieszkańcom odebrano prawo do ścieżki odwoławczej".
  • Wiceprezes stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej" Karina Białek podkreśliła, że odwołanie od decyzji złożyło wiele osób w tym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodała, że sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich.
  • "Decyzja według nas powinna zostać uchylona, ponieważ narusza przynajmniej kilkadziesiąt punktów, artykułów ustawy o ochronie środowiska i kodeksu postępowania administracyjnego" - stwierdziła wiceprezes stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej".

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak wraz z mieszkańcami Wesołej i Sulejówka na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie zapraszał do wzięcia udziału w proteście, który odbędzie się w poniedziałek 25 lutego przed siedzibą Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Protest ma związek z decyzją środowiskową z 28 grudnia 2018 r. wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku dotyczącą przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy przez teren dzielnicy Wesoła.

Zdaniem Stefaniaka wszystko, co się dzieje w Wesołej "jest złe". "Decyzje o losie i przyszłości mieszkańców Warszawy podejmuje pani z Białegostoku, pytanie czy na zlecenie PiS-owskiego kacyka, któremu się nie podoba, że droga będzie przebiegała blisko jego domu. Wszystkie ekspertyzy, które wskazywały na to, że mieszkańcy mają rację są zmieniane, a jeśli ktoś się nie podporządkowuje to urzędnik zastępuje urzędnika tak, żeby był spolegliwy" - mówił rzecznik PSL.

Sprawę nagłośniały również lokalne media.

Według niego już nie tylko sejmik województwa, miasto stołeczne Warszawa i samorządy lokalne, ale wszyscy są za tym, żeby budować tę obwodnicę tak, jak sobie życzą tego mieszkańcy. "Albo jesteśmy państwem cywilizowanym i demokratycznym, albo jesteśmy republiką bananową. Dlatego dzisiaj raz jeszcze zapraszamy na protest, który odbędzie się w poniedziałek o godz. 15." - oświadczył Stefaniak.

Przewodniczący protestu Sylwester Kominek powiedział, że powodów zgromadzenia jest wiele. "Cała ta decyzja jest jednym wielkim kuriozum. Natomiast najbardziej istotną rzeczą dla nas w tej chwili jest to, że ta decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, oznacza to, że mieszkańcom odebrano prawo do ścieżki odwoławczej" - podkreślił Kominek.

Dodał, że w ten sposób inwestor może wykonywać kolejne kroki, a mieszkańcy nie mogą się od tego odwołać. "Mieszkańcy Wesołej czują się oszukani i dlatego uważamy, że ta decyzja jest zła i powinna zostać uchylona" - oświadczył Kominek.

Wiceprezes stowarzyszenia "Sąsiedzi dla Wesołej" Karina Białek podkreśliła, że odwołanie od tej decyzji złożyło wiele osób w tym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodała, że sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich.

"Decyzja według nas powinna zostać uchylona, ponieważ narusza przynajmniej kilkadziesiąt punktów, artykułów ustawy o ochronie środowiska i kodeksu postępowania administracyjnego. Przede wszystkim została ona wydana przez niewłaściwy organ" - stwierdziła Białek.

Mieszkanka Sulejówka Marzena Nowogródzka podkreśliła, że mieszkańcy są oburzeni decyzją o wyborze najgorszego wariantu środowiskowo i społecznie. "Wariantu, który przechodzi nasypem przez centrum Wesołej i teren ujęć wody pitnej dla naszego miasta. Nasze zdrowie jest zagrożone, dlatego domagamy się przywrócenia wariantu, który był uzgodniony z samorządem" - podkreśliła.

Nowogródzka zapowiedziała, że mieszkańcy będą domagać się swoich praw w sądzie. "Nie poddamy się, szykujemy pozwy zbiorowe, nie zgadzamy się, aby budować taniej za to kosztem zdrowia ludzi, nie zgadzamy się, aby inwestor ignorował ustalenia pomiędzy samorządem, ludźmi, a państwem. Nie zgadzamy się na dziadostwo i bylejakość" - mówiła mieszkanka Sulejówka.

KOMENTARZE1

  • Łukasz 2019-03-11 14:51:29
    Ja jestem za tym aby budować w wariancie przedstawionym przez GDDKiA czyli nie w żadnym tunelu. Niech wybudują w końcu tę drogę.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!