Partnerzy portalu

Mieszkania maleją, patodeweloperka kwitnie

  • PAP/RAF
  • 16 października 2021 - 07:33 | Aktualizacja: 16 października 2021 - 08:25
W ciągu 11 lat średni metraż nowych mieszkań w miastach zmniejszył się o 9 m kw. W najbliższych latach ten trend będzie jeszcze silniejszy, bo duże mieszkania przy drożejących kredytach będą poza zasięgiem dla większości Polaków - pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Jak czytamy w "GW", z analizy HRE Investments, przygotowanej na podstawie danych GUS wynika, że przeciętna powierzchnia mieszkań w miastach wojewódzkich sukcesywnie maleje - z 65 m kw. w 2009 r. spadła w 2020 r. do 56 m kw.

- Jeśli spojrzeć na miasta, to na tle wszystkich analizowanych szczególnie wybija się Opole. Tam przeciętna powierzchnia osiągnęła aż 73 m kw. To o 10 m kw więcej niż w 2019 r. Najgorzej jest w Gorzowie Wielkopolskim. W stolicy województwa lubuskiego przeciętna wielkość mieszkania, które w ubiegłym roku oddał do użytkowania deweloper, wyniosła 49 m kw. To o ponad 5 proc. mniej niż w 2019 r. - informuje "Gazeta Wyborcza".

Kolejna w rankingu - według dziennika - jest Bydgoszcz, w której mieszkania w ubiegłym roku miały przeciętnie 52 m kw. - Dalej uplasowały się Kraków, Katowice, Gdańsk i Poznań - we wszystkich tych miastach przeciętny metraż nie przekroczył 55 m kw. - pisze "Wyborcza".

Czytaj też: GDDKiA zrealizowała inwestycje na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg krajowych za 25,5 mln zł

Zdaniem gazety powodem sukcesywnego zmniejszania się powierzchni mieszkań są m.in. rosnące koszty budowy mieszkań oraz spadająca ich dostępność cenowa. - Jak można zauważyć, obecnie większość mieszkań w dużych miastach kupowana jest w celach inwestycyjnych, z przeznaczeniem na wynajem. Są to wobec tego mieszkania nieduże, z reguły poniżej 40 m kw. Deweloperzy dostosowują strukturę podaży do takich oczekiwań rynku - mówi gazecie dr Izabela Rudzka ze Szkoły Głównej Handlowej.

Jak zauważa "GW", efektem ubocznym zmniejszających się metraży jest rozwój patodeweloperki. - Powstaje coraz więcej mikromieszkań. Rekordowe pod względem minimalnej wielkości jest mieszkanie znajdujące się w kamienicy przy ulicy Garncarskiej w Krakowie. Ma zaledwie 2,7 m kw. Powstało z pomieszczenia gospodarczego i zostało przeznaczone na wynajem na doby - przypomina dziennik.

W Warszawie z kolei - jak czytamy - kilka miesięcy temu można było w jednej z inwestycji kupić lokal o powierzchni 6,7 m kw. - Kosztował 120 tys. zł - dodaje "GW".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!