Partner portalu

Milion zł z UE na rozwój podkarpackich spółdzielni socjalnych

  • PAP
  • 8 sierpnia 2014 - 16:39
Milion złotych przeznaczył Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie na projekty, które będą wspierać rozwój m.in. zakładów aktywności zawodowej i spółdzielni socjalnych w regionie. Pieniądze pochodzą z unijnego programu Kapitał Ludzki.

Jak poinformował PAP dyrektor rzeszowskiego WUP Tomasz Czop, jest to ostatni konkurs w ramach obecnej perspektywy finansowanej UE, w którym można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na rozwój tzw. ośrodków wsparcia ekonomii społecznej, czyli zakładów aktywności zawodowej, warsztatów terapii zajęciowej, centrów integracji społecznej i spółdzielni socjalnych.

Czytaj też: W Małopolskiem szukają socjalnego pracownika roku

"W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 pieniądze na wsparcie tych ośrodków pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego" - dodał.

W ramach ogłoszonego konkursu wnioski mogą składać instytucje, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

Na dofinansowanie mogą liczyć projekty wspierające działalność m.in. spółdzielni socjalnych. Podkarpacie jest jednym z liderów, jeśli chodzi o liczbę tego typu placówek w kraju.

Spółdzielnię socjalną założyć może minimum pięć osób, z czego co najmniej połowę muszą stanowić osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, np. bezrobotne czy niepełnosprawne. Zysk, który spółdzielnia wypracuje, nie może być wypłacany jej członkom, musi być zagospodarowany na różnego rodzaju cele, społeczne albo kulturalne.

Czytaj też: Spółdzielnia socjalna? To nie brzmi dobrze...

Większość podkarpackich spółdzielni działa w sektorze usług. Wśród nich są podmioty, które prowadzą np. sale zabaw dla dzieci, kawiarnie, przedszkola. Są też spółdzielnie, które oferują np. kompleksową opiekę nad osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi oraz produkują odzież.

Dotychczas na Podkarpaciu z programu Kapitał Ludzki powstało 77 spółdzielni socjalnych, cztery zakłady aktywności zawodowej oraz dziesięć centrów i klubów integracji społecznej.

KOMENTARZE1

  • Lubuszanin 2014-08-10 22:45:14
    To jest ,po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto,po ustalonym terminie zanika ślad po kombinatorach,a w tym czasie to połowę spędzają na chorobowym.Kiedy w końcu walniecie się w durne łby urzędnicze.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!