Partnerzy portalu

Minister Maląg: Wyzwaniem dla Polski jest stworzenie stabilnej polityki prorodzinnej

  • PAP
  • Opublikowano: 19 października 2022 - 11:47
Wyzwaniem dla Polski jest stworzenie stabilnej, konsekwentnej polityki prorodzinnej – powiedziała w środę szefowa MRiPS Marlena Maląg podczas otwarcia III Kongresu Demograficznego w Warszawie. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że mogą liczyć na wsparcie państwa – dodała.
  • W środę rozpoczęła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie dwudniowa konferencja "Uwarunkowania dzietności" w ramach III Kongresu Demograficznego.
  • W konferencji biorą udział polscy i zagraniczni eksperci w zakresie demografii. Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta RP.
  • Podczas konferencji omawiane są m.in. kwestie związane z miejscem rodziny w społeczeństwie, potrzebami finansowymi i mieszkaniowymi polskich rodzin czy znoszenie barier dla rodzin chcących mieć dzieci.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas otwarcia konferencji podkreśliła, że wyzwaniem dla Polski jest stworzenie stabilnej i konsekwentnej polityki prorodzinnej.

"Drogę tę rozpoczęliśmy w 2015 r. poprzez te sztandarowe programy, które zostały wprowadzone: od programu +Rodzina 500 plus+ poprzez +Dobry start+, świadczenie matczyne, a także rozwój programu maluch plus i w tym roku wprowadzone dwa nowe programy: rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do opieki żłobkowej" - wyliczała.

"Przede wszystkim tworzymy politykę, która musi być konsekwentna, dynamiczna. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, że mogą liczyć na wsparcie państwa" - zaznaczyła.

Przypomniała o dokumencie "Strategia demograficzna 2040", który Rada ds. Rodziny i Edukacji przedstawiła we wrześniu br. W jej ocenie zakłada on właściwe kierunki.

"Pokazuje, w jaki sposób powinniśmy podnosić rolę rodziny, w jaki sposób powinniśmy rodzinę wspierać, jakie powinny podjęte być działania, aby przede wszystkim niwelować negatywne skutki" - powiedziała.

Oceniła, że gdyby sprawdziły się prognozy ONZ, co może się "w historii Polski wydarzyć, jeżeli chodzi o liczbę ludności (...), to jest to sytuacja dramatyczna."

"Dlatego wyzwanie przed rządem, politykami PiS i Zjednoczonej Prawicy jest bardzo duże. Przebicie się z tematem demografii i roli tej demografii dla przyszłości rozwoju Polski - to jest wyzwanie" - dodała.

Minister Maląg odczytała również do uczestników wydarzenia list premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócił on w nim uwagę na to, że prognozy mówiące przyszłości, dzietności w Polsce "nie są optymistyczne". "Państwa obecnych tutaj na sali nie muszę przekonywać, jak dalekosiężne skutki ma ta sytuacja. Gospodarczo, społecznie, budżetowo, dotyczy samorządów, rynku pracy, usług publicznych" - zauważył szef rządu.

Jego zdaniem rząd zrobił już wiele, ale "potrzebna jest solidna współpraca wszystkich pokoleń i specjalistów różnych dziedzin, aby zaprojektować długofalowy skuteczny program zwiększania dzietności Polaków, program, któremu zaufają przyszli rodzice".

"Strategia Demograficzna 2040 to propozycja, jej głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie do poziomu, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń poprzez realizację trzech głównych celów. Uważamy, że wzmocnienie rodziny, która jest miejscem przychodzenia dzieci na świat, znoszenie barier dla potencjalnych rodziców i podniesienia jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym i centralnym, to te czynniki, które należy rozwijać" - napisał premier.

Podkreślił, że w ramach tych celów określono "12 bardziej szczegółowych działań, które będą tworzyły warunki do podejmowania decyzji o powiększaniu rodzin".

Z kolei list marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała posłanka Teresa Wargocka (PiS). Witek przyznała, że badania wykazały, że Polacy nadal cenią sobie tradycyjne wartości i więzi rodzinne.

"Młodzi ludzie mają świadomość, że rodzina stanowi fundament, na którym budowana jest przyszłość nie tylko jednostki, lecz całego narodu" - podkreśliła. Oceniła, że jest to krzepiąca postawa i rodzi nadzieję na poprawę sytuacji demograficznej Polski.

Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej prof. Józefina Hrynkiewicz przekazała, że odbywająca się wydarzenie ma "spinać" dorobek konferencje na temat demografii, które odbyły się wcześniej w gminach i powiatach.

"Sądzę, że wspólne działania samorządów na różnych szczeblach i rządu pozwolą nam przełamać pewne problemy, które pojawiły się wcale nie tak niedawno" - zaznaczyła.

W otwarciu konferencji wzięli udział również wiceszef MF Artur Soboń, wiceszefowa MRiPS Barbara Socha i prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut.

Organizatorami wydarzenia są: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha wraz z przewodniczącą Rządowej Rady Ludnościowej prof. dr hab. Józefiną Hrynkiewicz, prezesem Głównego Urzędu Statystycznego dr. Dominikiem Rozkrutem oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego prof. Waldemarem Tarczyńskim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!