Partnerzy portalu

Minister Niedzielski: 3661 zakażeń koronawirusem, to wzrost o 5 proc. w stosunku do ub. tygodnia

  • PAP
  • 16 marca 2023 - 09:14
Dzisiejsze wyniki to 3661 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2; wzrost liczby zakażeń w stosunku do ubiegłego tygodnia to ok. 5 proc. Tempo wzrostu zakażeń spada, dochodzimy do apogeum - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Minister zdrowia w czwartek w radiu RMF FM pytany był m.in. o aktualną sytuację epidemiczną, jeśli chodzi o COVID-19.

"Dzisiejsze wyniki to 3661 (zakażeń - PAP); wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia to jest raptem ok. 5 proc. Widać wyraźnie, że to tempo wzrostu, bo w poprzednich tygodniach było nawet 30-40 proc., spada. Dochodzimy do apogeum" - powiedział Niedzielski.

Mówiąc o obecnej sytuacji w kontekście danych sprzed trzech lat i początku epidemii w Polsce, wskazał, że obecnie "mamy 90 proc. ludzi, którzy mają przeciwciała".

Odniósł się też do podanej liczby mówiącej o 25 mln niewykorzystanych dawek szczepionki przeciw COVID-19. "to jest rzeczywiście problem" - przyznał. "Mamy cały czas duże zapasy, chociaż one i tak są stosunkowo mniejsze niż w innych krajach europejskich, bo my od kwietnia ub.r. przestaliśmy przyjmować te szczepionki na stan magazynowy" - dodał.

"Mamy spór z firmą Pfizer. Spór wyeskalowaliśmy na poziom Komisji Europejskiej. Prowadzone są negocjacje dotyczące redukcji skali tych zakupów, ale nie tylko redukcji skali, ale i dostosowania przede wszystkim do potrzeb epidemicznych, bo teraz w całej Europie nie za zapotrzebowania na to by kupować preparaty" - zaznaczył minister zdrowia.

Pytany, co zrobić z zapasami szczepionki w Polsce i w Europie, powiedział: "Wiadomo, że część tych zakupów nie zostanie niestety wykorzystana. Zainteresowanie szczepieniami w Europie jest bardzo małe. Co więcej, i tym jestem zaskoczony nawet instytucje europejskie w taki bardzo otwarty (sposób - PAP) - mówię o tych instytucjach epidemicznych - nie zachęcają już do kolejnych dawek, bo te komunikaty nie są takie jednoznaczne. Zresztą my też o tym myślimy".

"Perspektywa jest taka, że trzeba agresywnie rozmawiać z firmami farmaceutycznymi, żeby doszło do redukcji" - dodał.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!