Partnerzy portalu

Minister rodziny i pracy poparła kandydata PiS na prezydenta Jeleniej Góry

W programie senatora Krzysztofa Mroza, kandydata na prezydenta Jeleniej Góry są trzy kluczowe słowa – inwestycje, innowacyjność i infrastruktura. Ale nie ma rozwoju bez usług społecznych i w jego programie te usługi się znajdują – mówiła we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
  • Minister udzieliła poparcia senatorowi PiS Krzysztofowi Mrozowi, który w drugiej turze wyborów na prezydenta Jeleniej Góry zmierzy się z obecnym wiceprezydentem tego miasta, kandydatem Koalicji Obywatelskiej Jerzym Łużniakiem.
  • Mróz w pierwszej turze uzyskał 23,5 proc. poparcia, a Łużniak 45,5 proc.
  • Minister Rafalska podkreśliła, że w programie senatora Mroza są trzy kluczowe słowa - inwestycje, innowacyjność i infrastruktura. "Ale nie ma rozwoju bez usług społecznych i w jego programie te usługi się znajdują" - powiedziała minister.

Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że rząd PiS "od samego początku znacząco zwiększył nakłady na politykę rodzinną". "Te nakłady wzrosły o 75 proc. i dziś to jest ponad 3,1 proc. PKB. To się przełożyło na to, co się znalazło w kieszeniach jeleniogórskich rodzin" - powiedziała minister. Dodała, że dzięki programom społecznym do Jeleniej Góry przyjeżdża też więcej rodzin w celach turystycznych. "Rodziny te mogą wydać pieniądze, których wcześniej nie miały" - wyjaśniła.

Minister mówiła też o polityce senioralnej. Podkreśliła, że samorządy dzięki współpracy z rządem mogą otrzymać środki na budowę domów dla seniorów oraz dotacje dla osób, które korzystają z pomocy senioralnej. "Mamy też pilotażowy program opieki 75 plus. Ten program się zmienia i dziś jest propozycja dla osób, które są samotne, mają 75 lat i chcą pozostać w swoim miejscu zamieszkania. Można z naszego programu otrzymać 50 proc. finansowych kosztów dla opiekunek takich osób" - mówiła minister. Dodała, że w 2019 r. ten program obejmie nie tylko osoby samotne, ale również starsze małżeństwa.

Rafalska mówiła też o dofinansowaniu i budowie nowych żłobków. "W przyszłorocznej edycji programu, samorząd, który nie ma ani jednego żłobka samorządowego, otrzyma na utworzenie jednego miejsca żłobkowego kwotę o 50 proc. wyższą niż w tegorocznej edycji. A więc nie 20 tys. zł, ale 30 tys. zł. To łącznie może być do 3 mln zł" - powiedziała Rafalska.

Zdaniem minister, polityka społeczna prowadzona przez rząd PiS jest oceniana jako najskuteczniejsza z takich polityk w krajach UE. "Chcemy był standard życia zmieniał się we wszystkich miejscowościach w Polsce. Warunkiem korzystania z tego jest współpraca, dobre przygotowanie wniosków, zagwarantowanie wkładu własnego. Rząd nie chce zastępować samorządów w ich zadaniach własnych. Chce tylko czasami inspirować do intensywnej polityki w niektórych obszarach i póki co to nam się udaje" - powiedziała minister.

Krzysztof Mróz podkreślił, że program PiS łączy dwie cechy - konserwatyzm światopoglądowy oraz elementy socjalne. Kandydat mówił, że jednym z kluczowych elementów jego programu jest budowa nowych przedszkoli. "Deklaruję, że każde dziecko w Jeleniej Górze będzie miało miejsce w publicznym przedszkolu" - mówił. Powiedział też, że chce się zająć polityką senioralną.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!