Partnerzy portalu

Ministerstwo Zdrowia w Światowym Dniu Cukrzycy: nie lekceważmy objawów, róbmy badania

  • PAP
  • 14 listopada 2021 - 12:43
Wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, senność i ciągłe uczucie zmęczenia mogą być objawami cukrzycy i nie należy ich lekceważyć – przypomina w niedzielę w Światowym Dniu Cukrzycy Ministerstwo Zdrowia, zachęcając do badań.

Cukrzyca to przewlekła choroba, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Rozróżniane są dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu pierwszego na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Ten typ cukrzycy to autoimmunologiczne schorzenie, na które zapadają głównie dzieci i młodzież.

Chorzy na cukrzycę typu drugiego, którzy stanowią około 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Cukrzyca typu drugiego najczęściej rozwija się w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną ataku serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.

Niepokojące objawy cukrzycy, których nie należy lekceważyć - o czym przypomina w niedzielę MZ - to: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, utrata masy ciała, nawracające infekcje układu moczowego, zmiany ropne na skórze, złe gojenie się ran, zaburzenia widzenia, senność, wzmożony apetyt, ciągłe uczucie zmęczenia i uczucie suchości w ustach.

Jeśli obserwujemy te objawy u siebie, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest 14 listopada; ustanowiono go w 1991 r. Dzień święta - 14 listopada - ma związek z faktem, że tego dnia w 1891 r. na świat przyszedł Frederick Banting, odkrywca insuliny, który otrzymał w 1923 roku Nagrodę Nobla.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!