Partnerzy portalu

MKDNiS: Zakończono remont i rozbudowę historycznej siedziby Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

  • PAP
  • 31 marca 2021 - 10:14
Po 12 latach Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ponownie otworzy swoje podwoje po remoncie w głównej siedzibie przy ulicy Gdańskiej 4 – poinformowano na Twitterze Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS).

Jak wyjaśniono, "historyczny, pochodzący z XVII wieku gmach, ulokowany w reprezentacyjnym miejscu miasta, został odnowiony i rozbudowany".

"Cieszę się, że realizacja kolejnego projektu muzealnego dobiegła końca. Gdy zniesione zostaną obostrzenia pandemiczne, nowy gmach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zostanie udostępniony dla miłośników sztuki, którzy będą mogli zapoznać się z efektami wieloletnich prac konserwatorskich i budowlanych" - powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, cytowany na stronie MKDNiS.

"Bydgoski obiekt wpisuje się w nasz projekt +sieci nowoczesnych muzeów+, naszego wiana na 100-lecie odzyskania niepodległości" - wyjaśnił.

Zaznaczono, że "dla zwiedzających bydgoskie muzeum udostępniony zostanie fragment premierowej odsłony wystawy sztuki współczesnej: +Obrazy nie-/rzeczywistości+". "Znajdą się na niej prace takich artystów, jak m.in.: Ryszard Winiarski, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, Andrzej Wróblewski, Teresa Pągowska, Jan Cybis czy Józef Czapski" - czytamy w informacji resortu kultury.

"Władze muzeum za cel stawiają sobie wprowadzenie bogatego programu wystawienniczego, kulturowego i edukacyjnego, a także podniesienie jakości świadczonych usług przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności do muzeum. Odnowiony gmach przy ul. Gdańskiej spełnia nowoczesne standardy, dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami" - napisano na stronie MKDNiS.

Przypomniano, że projekt pod nazwą "Remont konserwatorski i rozbudowa obiektu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ul. Gdańska 4" realizowany był w ramach działania 8.1 "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020" i otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 14,5 mln zł.

Jak wyjaśniono, "celem inwestycji było przeprowadzenie kompleksowego remontu konserwatorskiego oraz niezbędnej rozbudowy zabytkowego budynku przy ulicy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy - siedziby Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, wraz z zakupami wyposażenia dla prowadzenia działalności kulturalnej w zakresie prezentacji sztuki współczesnej i malarstwa".

"Historyczny gmach, który był pierwszą powojenną siedzibą muzeum, został zamknięty dla zwiedzających w kwietniu 2009 r. z uwagi na bardzo zły stan techniczny i postępującą degradację budynku" - czytamy w komunikacie.

"Jego historia sięga początku XVII w., kiedy to w 1614 r. rozpoczęto starania o założenie w Bydgoszczy klasztoru Sióstr Klarysek. W 1615 r. papież Paweł V zatwierdził fundację klasztoru, zalecając w wydanym +breve+ urządzenie klasztoru wraz z kościołem. W tym samym roku rozpoczęto budowę klasztoru" -przypomniano na stronie MKDNiS.

Projekt remontu i rozbudowy Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego zrealizowany został dzięki wsparciu MKDNiS, w ramach środków europejskich. "To jedna z ponad 100 inwestycji muzealnych współfinansowanych obecnie przez resort kultury" - wyjaśniono na stronie resortu kultury.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!