Partnerzy portalu

Móc, umieć i chcieć zarządzać

Apelem do marszałka Bogdana Borusewicza o powołanie w Senacie Forum Samorządowego zakończyła się 6 października sesja w izbie wyższej naszego parlamentu „Szanse i wyzwania dla rozwoju samorządu terytorialnego”.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zebrani na sali przedstawiciele samorządów z całej Polski propozycję prof. Jerzego Regulskiego przyjęli przez aklamację, uznając to za znakomity pomysł. W apelu czytamy m.in., że forum „służyłoby jako stała platforma łączności Senatu RP z przedstawicielami władz samorządowych, organizacjami obywatelskimi wspierającymi rozwój samorządności, z także ekspertami samorządności”.

Forum powinno stanowić miejsce otwartej, nieskrępowanej i ponadpartyjnej debaty oraz kształtowania wizji strategicznej i kierunków rozwoju samorządu w naszym kraju. Wynikiem jego działalności byłyby wnioski legislacyjne poprawiające jakość różnych sfer życia publicznego dzięki wzmacnianiu samorządności lokalnej i jej obywatelskiego charakteru, a także budowę społeczeństwa obywatelskiego, bez którego samorządność nie może istnieć.

Nagrody i dowody uznania
Nim doszło do właściwej debaty, odbyła się miła uroczystość. Marszałek Borusewicz wręczył przedstawicielom organizacji samorządowych okolicznościowe medale. Otrzymali je: miasto Warszawa, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Województw RP, Unia Miasteczek Polskich i Związek Powiatów Polskich.

Zaszczyt spotkał także prof. Regulskiego. Elżbieta Polak, wicemarszałek lubuski, uhonorowała go Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego za osobiste zaangażowanie w pobudzanie aktywności obywatelskiej mieszkańców regionu.

Przyznano również nagrody za najlepsze prace doktorskie, magisterskie i licencjackie poruszające tematykę samorządową.

– Cenne w tych pracach jest to, że młode pokolenie patrzy na samorząd krytycznie. Nie jak na dziecko, lecz jak na dojrzałą instytucję demokratycznego państwa – mówił przewodniczący jury prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podstawa dyskusji
Kanwą dyskusji był przedstawiony przez prof. Jerzego Regulskiego raport „Szanse i bariery rozwoju samorządowego”, opracowany pod jego kierunkiem z inicjatywy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na podstawie ankiet, na które odpowiedziało 750 samorządowców (zob. raport w multimediach: Szanse i bariery rozwoju samorządności).


Zdaniem prof. Regulskiego przez 20 lat samorządów w kraju narastały bariery i problemy, które należy usunąć, aby lokalna demokracja lepiej się rozwijała.

– Trzeba zrobić wszystko, aby móc, umieć i chcieć zarządzać własnymi sprawami – uważa prof. Regulski. Dlatego należy zmieniać prawo i wprowadzać rozwiązania przyjazne samorządom oraz zmobilizować społeczeństwo do większej aktywności.

Z raportu wynika, że nasze ustawodawstwo wielu wypadkach ogranicza uprawnienia władz samorządowych (tak sądzi 77 proc. ankietowanych), ale z drugiej strony samorządy nie stworzyły też siły zdolnej do nacisku na ustawodawcę. Bywało, że parlament podejmował decyzje bez konsultacji z samorządem, czego przykładem chociażby becikowe czy ordynacja wyborcza do samorządów.

Raport spotkał się z przychylną opinią samorządowców. Zdaniem prezydenta Poznania, ważną kwestią jest kategoryzacja gmin, bo różne są w nich skale problemów. Co innego jest istotne dla gmin wiejskich, a co innego dla wielkich miast. – Elementy nadbudowy powinny odpowiadać strukturze – uważa Grobelny.

Poparł go Tomasz Bystroński ze Związku Gmin Wiejskich RP i wójt gminy Nowosolna, który zwrócił uwagę na poprawę współpracy najmniejszych samorządów z powiatami.

– Sukces bierze się ze współdziałania różnych samorządów. Bez niej niemożliwy jest jakikolwiek rozwój – wsparł go marszałek Małopolski Marek Nawarra.

Stanisław Bodys z Unii Miasteczek Polskich i burmistrz Rejowca Fabrycznego, zwrócił uwagę, że doskwiera im na przykład problem oświetlania dróg, bo małych miast nie stać na prąd za oświetlanie dróg krajowych, oraz transportu kolejowego, którego zanik odcina wiele miejscowości od cywilizacji.

Tadeusza Narkuna ze Związku Powiatów Polskich ucieszyło zainteresowanie Senatu sprawami samorządów. – Tak trzymać – apelował do wicemarszałka Marka Ziółkowskiego i rzucił hasło: „Senat z powiatami. Powiaty z Senatem”.

Sądząc po wystosowanym apelu do marszałka Borysewicza, może wkrótce obowiązywać hasło „Senat z samorządami, samorządy z Senatem”.

KOMENTARZE3

  • Eterno Vagabundo 2010-10-13 10:16:28
    Tak powiedział Car Piotr I, Monarcha Wszechrusi: Bogacz nie śmie płacić za nic, ale biedny musi. A poza tym skoro widać słabowitość Rządu, Władza musi przejść, koniecznie, w ręce Samorządu. Niech Włodarze sapną trochę, wyjadą na wczasy, Może pod ich nieobecność lepsze przyjdą czasy. ... Wtedy budżet zasypiemy groszem z small biznesu, A deficyt chyżo spełznie, w odmęty bezkresu.  rozwiń
  • Samorzadowiec 2010-10-07 14:19:18
    dy region powinien dać mu medal
  • justin231 2010-10-07 12:49:44
    Na początek dobre i to. Nie ma co wybrzydzać. "Zebrani na sali przedstawiciele samorządów z całej Polski propozycję prof. Jerzego Regulskiego przyjęli przez aklamację, uznając to za znakomity pomysł. W apelu czytamy m.in., że forum „służyłoby jako stała platforma łączności ...Senatu RP z przedstawicielami władz samorządowych, organizacjami obywatelskimi wspierającymi rozwój samorządności, z także ekspertami samorządności”. Czy oligarchowie koniecznie muszą przekupywać ludzi za to co się konstytucyjnie należy Narodowi i urabiać haki i chwyty poniżej pasa? "Zaszczyt spotkał także prof. Regulskiego. Elżbieta Polak, wicemarszałek lubuski, uhonorowała go Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego za osobiste zaangażowanie w pobudzanie aktywności obywatelskiej mieszkańców regionu."  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!