Partnerzy portalu

MON: Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru”.

  • PAP
  • 5 listopada 2021 - 19:24
Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru"” - poinformował resort.

Święto Niepodległości odbędzie się w tym roku pod hasłem "Dzień szacunku do munduru". W akcji uczestniczyć będą 103 jednostki wojskowe w całym kraju. "W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego symbolicznie w akcji wezmą udział właśnie 103 jednostki wojskowe" - przekazało MON.

11 listopada podczas "Dnia szacunku dla munduru" będzie można dowiedzieć się, czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Żołnierze opowiedzą o zasadach noszenia umundurowania, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m.in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Wytłumaczą też, kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach żołnierz występują w umundurowaniu galowym, a w jakim na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

W wybranych jednostkach będzie również można podziwiać pokazy mundurów, zaprezentowany zostanie też sprzęt wojskowy. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. Jak zaznacza MON, to wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar, który jest najważniejszym i najcenniejszym znakiem jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki.

Lista jednostek, które można odwiedzić, jest na stronie:

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/narodowe-swieto-niepodleglosci---dzien-szacunku-dla-munduru

Jak informuje resort obrony narodowej, centralne obchody odbędą się tradycyjnie o godzinie 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie. "To tam żołnierze pełnią +wieczną wartę+ przy Grobie Nieznanego Żołnierza" - zaznaczono w komunikacie. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godziny 14 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy na temat Wojska Polskiego.

W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta wystawa "Mundury polskich żołnierzy - szacunek dla munduru". A o godz. 17.30 odbędzie się capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!