Partnerzy portalu

Morawiecki: kończymy prace nad Funduszem Odnowy Zabytków

  • PAP
  • 26 października 2021 - 16:23
Kończymy prace nad Funduszem Odnowy Zabytków - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Powiedział też, że kolejny nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych na pewno zostanie ogłoszony przed końcem tego roku.

"Mam ogromną przyjemność zakomunikować, że kończymy prace nad Funduszem Odnowy Zabytków, który to fundusz będzie znaczącym zastrzykiem dla Polski lokalnej na poprawę piękna, na rekonstrukcję, na restaurację, na odnowę naszych zabytków" - poinformował na wtorkowej konferencji Morawiecki. Jak mówił, chodzi o to, żeby "coraz więcej ludzi chciało oglądać wspaniałe rynki, pałace, zamki, dworki, kościoły - wszystko, co powoduje, że człowiek się rozwija także od strony kulturowej".

Premier pytany był również o drugą edycję oraz możliwe modyfikacje Programu Inwestycji Strategicznych, m.in. włączenie w proces decyzyjny przedstawicieli samorządów. Odpowiedział, że szef zespołu podejmującego decyzje o dotacjach, a jednocześnie współprzewodniczący komisji wspólnej rządu i samorządu, Paweł Szefernaker reprezentował w zespole samorządowców. "Z samorządowcami dyskutował na temat programu, a więc jak najbardziej te elementy są tutaj uwzględnione" - dodał premier. Według niego trudno byłoby uzasadnić wobec pozostałych samorządowców uwzględnienie w zespole podejmującym decyzje o dotacjach jakiegoś konkretnego prezydenta miasta.

Szef rządu poinformował jednocześnie, że kryteria w drugiej edycji programu będą do "pewnego stopnia" zmienione. "Utrzymamy trzy lub dwa wnioski, prawdopodobnie trzy - ale też według pewnych priorytetów, które były jasno określone w ramach procedury" - dodał. Jak poinformował, kolejny nabór wniosków na pewno zostanie ogłoszony przed końcem tego roku.

W poniedziałek ogłoszono wyniki pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Nabór wniosków rozpoczął się 2 lipca i trwał do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 5 mln zł.

Program ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!