Partnerzy portalu

MS: prawie 2 mld zł na modernizację Służby Więziennej w latach 2022-2025

  • PAP
  • 2 grudnia 2021 - 19:06
Ponad 1 mld 865 mln zł w latach 2022-2025 zostanie przeznaczone m.in. na poprawę bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, sprzęt oraz podniesienie warunków funkcjonowania Służby Więziennej – poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sejm uchwalił w czwartek program modernizacji Służby Więziennej.

Jak podkreśliło Ministerstwo Sprawiedliwości w przesłanym PAP komunikacie, zatwierdzone przez Sejm środki finansowe na Służbę Więzienną sprawią, że rozpoczęty w 2017 r. proces doposażania jednostek penitencjarnych w nowoczesny sprzęt będzie kontynuowany.

"Ponad 1,865 mld zł w latach 2022-2025 zostanie przeznaczone m.in. na poprawę bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, sprzęt oraz podniesienie warunków funkcjonowania kluczowej dla bezpieczeństwa państwa formacji" - mówi, cytowany w komunikacie, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który nadzoruje Służbę Więzienną.

Według MS wzrośnie liczba pojazdów specjalnych, autobusów do przewozu grupowego i pojazdów przeznaczonych dla Zespołów Terenowych Dozoru Elektronicznego. Systemy informatyczne, łączności i monitoringu wizyjnego będą dalej unowocześniane. Inwestycje w sprzęt pozwolą funkcjonariuszom szybciej wykrywać potencjalne zagrożenia i błyskawicznie na nie reagować - podkreśla resort.

MS poinformował także, że zmiany wprowadzą szereg rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo w zakładach karnych. "Zgodnie z nowymi rozwiązaniami funkcjonariusze Służby Więziennej wykonując czynności służbowe będą mieli prawo podjąć pościg, np. jeżeli zbieg znajduje się w polu widzenia lub jest znany kierunek jego ucieczki" - podał resort.

Ministerstwo zaznaczyło również, że od przyszłego roku funkcjonariusze otrzymają średnio 677 zł podwyżki. Zmieni się również system motywacyjny. Dodatki będą wyliczane na podstawie podwyższonych kwot bazowych; program "Funkcjonariusz PRO" polepszy warunki pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej - czytamy w komunikacie.

"Przyjęty przez Sejm program modernizacji jest drugim kompleksowym projektem reformującą tę ważną dla bezpieczeństwa państwa formacji" - podkreślił MS. Przypomniało także, że program jest kontynuacją ustawy modernizacyjnej Służby Więziennej z 2016 r. realizowanej w latach 2017-2020. Rozpoczął on proces tworzenia warunków do optymalnego wykonywania przez Służbę Więzienną jej ustawowych zadań.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!