Partnerzy portalu

Muzeum Auschwitz i stowarzyszenie Memoriał będą współpracowały na polu edukacji

  • PAP
  • 16 listopada 2021 - 13:02
Muzeum Auschwitz oraz międzynarodowe stowarzyszenie Memoriał z Rosji będą współpracowały na polach edukacji i kultury pamięci, a także rozwoju badań nad historią związaną przede wszystkim z losem sowieckich jeńców w Auschwitz – zakomunikowało we wtorek muzeum.

"Porozumienie w tej sprawie podpisali dyrektor Muzeum dr Piotr Cywiński oraz dyrektor Memoriału Elena Żemkowa" - poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

Przypomniał, że Memoriał to rosyjskie stowarzyszenie powstałe w 1989 r. Zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji sowieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR.

Zdaniem dyrektora Piotra Cywińskiego, "środowisko Memoriału od ponad 30 lat dało poznać jakość swoich prac archiwistycznych i historycznych". "Dlatego zdecydowaliśmy się na zacieśnienie naszej współpracy. Mam nadzieję, że to właśnie w tym środowisku lub za jego pomocą znajdziemy w najbliższej przyszłości kogoś, kto będzie stosownym ambasadorem Miejsca Pamięci Auschwitz w Rosji, działającym w ramach naszej dyplomacji pamięci" - powiedział cytowany w komunikacie Cywiński.

Dyrektor zaznaczył, że placówka wiąże dużą nadzieję na współpracę z Memoriałem, z tego względu, iż żołnierze Armii Czerwonej stanowili czwartą największą grupę ofiar niemieckiego obozu Auschwitz.

Dyrektor Memoriału Elena Żemkowa powiedziała, że stowarzyszenie i Muzeum "zajmują się zachowaniem pamięci o przemocy państwa wymierzonej w człowieka". "Pamiętamy o tragicznej przeszłości po to, by ona nigdy się nie powtórzyła. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza praca przybierze formę partnerstwa (...)." - wskazała.

Paweł Sawicki poinformował, że zgodnie z umową obie instytucje będą współdziałały m.in. w zakresie organizacji projektów edukacyjnych, konferencji i spotkań w dziedzinie metodyki i kultury pamięci, a także losów jeńców sowieckich w Auschwitz. Będą wymieniały materiały naukowe i organizowały wystawy. Wolontariusze wskazani przez Memoriał odwiedzą Miejsce Pamięci Auschwitz.

Sawicki przypomniał, że jeńcy sowieccy traktowani byli przez Niemców wbrew wszelkim regułom prawa wojennego: zmuszano ich do długich marszów do obozów przejściowych lub przez szereg dni transportowano koleją bez podawania żywności i picia. W wielu obozach jenieckich przetrzymywani byli długi czas pod gołym niebem, w katastrofalnych warunkach sanitarnych. Otrzymywali znikome ilości pożywienia, co powodowało chroniczny głód.

"Rezultatem takiego traktowania był fatalny stan fizyczny większości jeńców, choroby i w konsekwencji wysoka śmiertelność. Straciło życie ok. 1,4 mln wziętych do niewoli żołnierzy sowieckich. Do Auschwitz Niemcy deportowali ich co najmniej 15 tys. Doświadczyli masowych rozstrzeliwań, jak i zbiorowego katowania. Im, jako pierwszym, tatuowano na ciele numery zastępujące imiona i nazwiska. Stali się też ofiarami pierwszych prób masowego zabijania gazem Cyklonem B. W Auschwitz życie straciło ponad 14 tys. jeńców sowieckich" - powiedział Paweł Sawicki.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!