Partnerzy portalu

MZ: 33 szpitale dostaną pieniądze na sprzęt medyczny i modernizację infrastruktury

  • PAP
  • 23 lutego 2023 - 11:34
33 szpitale z całego kraju otrzymają pieniądze na zakup sprzętu medycznego i wyposażenia oraz modernizację infrastruktury, 30 z nich otrzymają pełną kwotę, o którą wnioskował – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, informując o rozstrzygnięciu konkursu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Konkurs dla szpitali ponadregionalnych, oddziałów onkologicznych i pracowni diagnostycznych odbywał się w ramach REACT-EU, a dokładnie działania "Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia".

Resort zdrowia poinformował, że wpłynęły 72 wnioski na kwotę ponad 1,1 mld zł. Do rozdysponowania było nieco ponad 520 mln zł. "Wybór padł na 33 najlepsze projekty, w tym 30 będzie sfinansowanych w całości, a 3 - w części" - podano.

"Naszym celem jest systematyczna poprawa infrastruktury szpitalnej i doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Już dziś nasze szpitale nie mają się czego powstydzić w zestawieniu z placówkami tzw. starych państw Unii Europejskiej. Jednak naszym celem jest stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia w Europie, stąd systematycznie pojawiają się i będą się pojawiać kolejne konkursy i kolejne dofinansowania" - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany w komunikacie MZ.

W ramach rozstrzygniętego konkursu finansowane będą przebudowy budynków, remonty i modernizacje czy zakup nowoczesnego sprzętu pokroju: kamer gamma, rezonansów magnetycznych, zestawów chirurgii robotowej, neuronawigacji, USG z głowicą śródoperacyjną, RTG cyfrowych, systemów mikroskopowych dla diagnostyki onkohematologicznej, czy mammografów.

"Stawiamy na poprawę jakości opieki szpitalnej i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Zwiększamy dostęp do diagnostyki, ale również pomagamy szpitalom zadbać choćby o poprawę efektywności energetycznej budynków. W ramach prowadzonych konkursów staramy się wesprzeć szpitale na każdym możliwym polu" - dodał Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za inwestycje.

Na pełne 20-milionowe finansowanie swoich projektów zgłoszonych do konkursu mogą liczyć m.in. Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim czy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

"Tylko ostatni z nich za pieniądze z grantu będzie mógł doposażyć w sprzęt oddziały: kardiologiczny, rehabilitacji kardiologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej i transplantologii, kliniczny chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i gastroenterologicznej oraz bloki operacyjne, a także pracownię endoskopii" - czytamy w komunikacie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!